Akademia Fujifilm wkracza w świat video - 48 Hour Film Project z naszym wsparciem

Za nami 15. edycja polskiego wydania 48 Hour Film Project czyli wyjątkowego konkursu skierowanego do filmowców. W tym roku wsparliśmy inicjatywę, współorganizując warsztaty dla młodych filmowców, udostępniając im aparaty Fujifilm X-H1 do realizacji zadania, a także przyznając nagrodę w postaci X-H1 operatorowi, który wykazał się szczególnymi zdolnościami.

 

Konkurs odbywa się w około 200 miastach na całym świecie, a jego pomysłodawcą jest amerykański producent filmowy Mark Ruppert. Spośród zwycięskich filmów lokalnych edycji projektu kilkanaście wyświetlanych jest podczas Festiwalu Filmowego w Cannes. Zadaniem uczestników konkursu jest nagranie filmu w 48 godzin – dwie doby mają na wszystko: od napisania scenariusza po montaż i postprodukcję.

Polska dołączyła do projektu 8 lat temu. Tegoroczna edycja odbyła się tylko w Warszawie. Fujifilm wsparło inicjatywę.

„Bardzo zależy nam, aby świat operatorów poznał możliwości sprzętu Fujifilm w kontekście kręcenia filmów. Przystąpienie do projektu było idealną szansą dla nas. Efekty pracy kilku ekip, bardzo dobre filmy, są dowodem na to, że Fujifilm X-H1 to doskonałe narzędzie do tworzenia video” – mówi Tomasz Taberski, manager kierujący działem aparatów w Fujifilm.

Wraz z Fundacją Przestrzeń Filmowa, organizatorem 48 Hour Film Project w Polsce, oraz Cine Light, wypożyczalnią profesjonalnego sprzętu oświetleniowego, stworzyliśmy warsztaty dla osób z najciekawszym portfolio, będące wydarzeniem towarzyszącym konkursowi. Pięć osób, spośród biorących udział w warsztacie, do wykonania konkursowego filmu otrzymało aparaty X-H1. Łącznie w konkursie wzięło udział 76 ekip.

Grand Prix w tegorocznej polskiej edycji wygrała ekipa NiePOVażni za film Finis Griseo (https://www.youtube.com/watch?v=W-zLq_etYeg&t=1s). Nagrodą główną jest wyjazd do USA na projekcję biorących udział w konkursie filmów z całego świata, podczas której wybierane są najlepsze produkcje wyświetlane w Cannes. Trzy filmy nagrane aparatami X-H1 dostały wyróżnienia:  za Najlepsze Zdjęcia (https://www.youtube.com/watch?v=5Y4MJU3dB3I) i dla Najlepszej Aktorki oraz za Najlepsze Wykorzystanie Tekstu Dialogu (https://www.youtube.com/watch?v=QMADRDggRT4). Ten ostatni obraz dostał też Nagrodę Publiczności. Wyróżnienie od Fujifilm czyli nagrodę w postaci aparatu Fujifilm X-H1 z obiektywem Fujinon XF18-55 otrzymał Mirosław Stanek za film „Gra” nakręcony tym właśnie modelem. „X-H1 zaskoczył bardzo sprawną stabilizacją obrazu, a przede wszystkim świetną pracą przy niskim natężeniu światła. Bardzo dobrze spisała się też funkcja slowmotion” – podsumowuje Stanek. 

Przewodniczącym Jury, które oceniało filmy wykonane aparatami X-H1 był Artur Żurawski, a przewodniczącym Jury całego konkursu Paweł Laskowski. W komisji zasiedli także Joanna Kos-Krauze, Wojtek Mecwaldowski i Mikołaj Łebkowski.

Zobaczcie galerię zdjęć z Gali rozdania nagród: LINK.

 

Joanna Czechowska z Fujifilm wręcza aparat X-H1 Mirosławowi Stankowi, wyróżnionemu za film "Gra" / fot. Wiktor Bruchal