MARCIN KRUK

Marcin Kruk

Fotograf ślubny, pracujący od wielu lat pod marką Subtle Studio. Student Instytutu Fotografii Twórczej w czeskiej Opavie. Jego fotografie ślubne były wielokrotnie wyróżniane w międzynarodowych konkursach fotografii ślubnej, m.in: International Society of Wedding Photographers (ISPWP WEDDING PHOTOGRAPHY CONTEST), MyWed Wedding Photographers Contest 2014, on sam zaś był jednym z jurorów w konkursie ISWP FALL 2017. Pracuje aparatem X-Pro2 od kwietnia 2016 r.

SILVIA POGODA

SILVIA POGODA

Pracuje jako fotografka, reżyserka, ilustratorka i felietonistka. Urodziła się w Czechosłowacji. Wychowała się w Bańskiej Bystrzycy, gdzie w latach dziewięćdziesiątych powstały jej pierwsze czarno-białe zdjęcia i próby w ciemni. Na Słowacji skończyła studia doktoranckie na kierunku nauk politycznych na Uniwersytecie w Bańskiej Bystrzycy. W latach 2007–2010 studiowała w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (Czechy). Równocześnie studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, gdzie mieszkała przez wiele lat. Prowadzi potrójne życie mieszkając pomiędzy trzema krajami Polską, Słowacją i Chorwacją. Fotografuje dla marek modowych, tworzy rysunki dla magazynów internetowych i drukowanych oraz pisze teksty. Publikowała między innymi w “VIVA!”, “USTA”, “Pure”, “Fathers”, “Hitchhiker”, “Kikimora”, “Ładnebebe”, “Podróże”, “Wysokie Obcasy”. Jej prace były wystawiane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Serbii, Rumunii, Austrii, Słowacji, Czechach i Polsce. Prowadzi bloga www.iwanttobeafool.com i jest ambasadorką Fujifilm Polska. Mama trzyletniej Gai i sześcioletniego Leo.

PAWEŁ KOSICKI

PAWEŁ KOSICKI

Paweł Kosicki jest niezależnym fotografem, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i absolwentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Fotograficzną drogę rozpoczął w latach 90-tych fotografując dla tygodnika "Wprost". Uczestniczył w warsztatach z fotografami agencji Magnum, których zdjęcia odcisnęły silne piętno na jego twórczej drodze. Dziś bliżej mu do amerykańskiej Fotografii lat 50-tych i 60-tych, do Egglestona czy Ernsta Haasa. Organizuje plenery oraz prowadzi warsztaty Open Your Eyes. Jego ulubiony aparat to Fujifilm X-Pro2.

JACEK BONECKI

JACEK BONECKI

Fotograf i popularyzator fotografii, operator filmowy, producent telewizyjny i dziennikarz. Warsztat filmowca szlifował na Wydziale Telewizji i Filmu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Mistrzowsko odnajduje się w takich dziedzinach jak fotografia podróżnicza, dokumentalna, motoryzacyjna, a także fotografia reklamowa. Jest ambasadorem Fujifilm, a jego ulubione modele aparatów to X-T20, X-T2 i GFX 50S.

TOMEK SIKORA

TOMEK SIKORA

Jeden z najbardziej znanych polskich fotografów reklamowych w historii. Jest twórcą ilustracji książkowych, a także teatralnych i filmowych plakatów. Za swoje projekty był wielokrotnie nagradzany na całym świecie. Za wybitne zasługi dla polskiej kultury i za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej w 2013 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Z Fujifilm związany od 2014 roku. Obecnie fotografuje aparatami X-Pro2, X-T2, X70, a także GFX 50S.

TOMEK TOMKOWIAK

TOMEK TOMKOWIAK

Tomek Tomkowiak jest z wykształcenia filozofem, z zamiłowania podróżnikiem, lecz jego największą pasją jest fotografia. Specjalizuje się w sesjach komercyjnych, a także fotografii glamour, beauty i fashion, głównie czarno-białej. Publikuje w magazynach modowych, podróżniczych i life-stylowych, m.in. VIVA, ELLE, HARPER`S BAZAAR, PODRÓŻE, TRAVELER, NATIONAL GEOGRAPHIC. Jest laureatem międzynarodowych konkursów PX3 Prix de la Photographie Paris i International Photo Awards. W swoich fotograficznych podróżach najczęściej odwiedza Afrykę. Wielokrotnie wraca na Zanzibar, który stał się jego drugim domem. W 2011r. Tomek Tomkowiak wydał pierwszy w Polsce fotograficzny album o Zanzibarze. 

0d października 2017 roku - ambasador FUJIFILM. Fotografuje aparatami GFX 50S i X-T2.

SZYMON SZCZEŚNIAK

SZYMON SZCZEŚNIAK

Jest absolwentem Instytutu Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie. Przez kilka lat wykładał w Akademii Fotografii. Specjalizuje się w fotografii portretowej i reklamowej. Współpracuje z takimi pismami jak „Zwierciadło”, „Gala”, „Twój Styl”, „Przekrój”, „Pani”, „Viva”, „Playboy”. Miał wystawy m.in. w Port Autonome Gallery w Paryżu, a także warszawskich galeriach: OBOK ZPAF, Yours Gallery, MELON, Leica Gallery. Od 2016 jest ambasadorem Fujifilm, fotografuje aparatami Fujifilm X100F, X-Pro2, GFX 50S.

MICHAŁ SIAREK

MICHAŁ SIAREK

Fotograf dokumentalny zainteresowany problemami na styku polityki, historii i narodowych mitologii. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jego debiutancka książka pt. “Alexander” skupiona jest na mechanizmach władzy w państwach narodowych, na przykładzie Północnej Macedonii. Obecnie pracuje nad projektem skupionym wokół zmian związanych z ociepleniem klimatu i rywalizacją o wpływy i zasoby w Arktyce. Zwycięzca The New East Prize oraz FIDAL Youth Photography Award, nominowany MACK First Book Award, Luma Dummy Book Award i La Fabrica / Photo London Dummy Award. Jego fotografie publikował m.in. Financial Times, Der Spiegel, Internazionale i La Repubblica.

MACIEJ MOSKWA

MACIEJ MOSKWA

Fotoreporter, współzałożyciel kolektywu TESTIGO. Urodził się w 1982 roku. Ukończył Sopockie Szkoły Fotografii WFH. Autor zdjęć w książce o wojnie w Syrii „Sura”. Uwielbia czarno-białą fotografię, perskie dywany i kawę z kardamonem. Fotografuje aparatem Fujifilm X-Pro2.

TOMASZ LAZAR

TOMASZ LAZAR

Absolwent Zachodniopomorskiego Uniwesytetu Technologicznego na wydziale Informatyki, absolwent Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Wykładowca na Akademii Sztuki w Szczecinie oraz członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest laureatem wielu nagród w Polsce i za granicą, m.in.: World Press Photo (2012), Picture of the Year International (2015), China International Press Photo Award (2015), BZWBK Press Photo. Jego prace były publikowane w takich magazynach jak: New York Times, Newsweek International, New York Magazine, The Cut Magazine, New Yorker Magazine, The Sunday Times. Z Fujifilm związany jest od września 2012 roku. Obecnie fotografuje aparatami X70, X-Pro2, X-T2 i X100F.

TADEUSZ ROLKE

TADEUSZ ROLKE

Tej postaci nie trzeba przedstawiać. Tadeusz Rolke to artysta fotografik, prekursor fotografii reportażowej w Polsce. Ma na swoim koncie bardzo wiele publikacji: w prasie, książkowych, a także wystaw. 25 czerwca 2010 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od 2018 roku współpracuje z Fujifilm – projekt „Będzie dobrze” z 2018 wykonany aparatem Fujifilm X-T20 koresponduje z poprzednią wystawą z lat 90. - "Jutro będzie lepiej".

DARIUSZ OGŁOZA

DARIUSZ OGŁOZA

Fotografią przyrody zajmuje się od 2000 roku. Utrwala życie dziko żyjących gatunków zwierząt, a jego zdjęcia są publikowane w wydawnictwach przyrodniczych. Pracował jako fotoreporter dla Polskiej Agencji Prasowej, Rzeczpospolitej, Dziennika Zachodniego. Jest autorem cyklu artykułów odsłaniających tajniki fotografii dzikiej przyrody. Ma na swoim koncie ponad 20 wystaw indywidualnych, prezentowanych w latach 1987-2016. Publikuje swoje fotografie w kraju i za granicą, m. in. w USA, Kanadzie, Szwecji, Niemczech, Francji, Czechach, Grecji i w Wielkiej Brytanii. Jest współautorem albumu Silesia, ukazującego piękno Dolnego i Górnego Śląska. Laureat konkursów fotograficznych o tematyce przyrodniczej, m.in. prestiżowych nominacji w National Geographic, World Photography Organisation. Wielki fan aparatu Fujifilm X-T2 oraz obiektywu Fujinon XF200.

WIKTOR FRANKO

WIKTOR FRANKO

Wiktor Franko urodził się w 1983 roku, ukończył filologię polską na Akademii Świętokrzyskiej, następnie zajął się fotografią – artystyczną oraz komercyjną.

Jego prace ukazują się w czołowych czasopismach fotograficznych i modowych. Zdjęcia autorstwa Franko to zarówno klasyczne czarno-białe portrety, jak i surrealistyczne obrazy konceptualne, a także serie modowe i naturalne lifestylowe.

Od 2018 roku fotografuje aparatami serii X i – ze względu na swoją miłość do fotografii natychmiastowej – instaxem.

ARKADIUSZ GOLA

ARKADIUSZ GOLA

Jest absolwentem i wykładowcą Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną, głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Zdobywał nagrody w najważniejszych krajowych konkursach fotografii prasowej, dziennikarz roku 2003 Dziennika Zachodniego. W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach muzeów w Sosnowcu, Rudzie Śląskiej, Katowicach, Zabrzu, Krakowie, czeskim Ołomuńcu i francuskim Nord- Pas-de-Calais. Jest członkiem ZPAF, autor książek fotograficznych i wystaw w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja). Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku w redakcji „Dziennika Zachodniego”. Mieszka w Zabrzu.

MACIEJ DAKOWICZ

MACIEJ DAKOWICZ

Urodzony w 1976 roku, Specjalizuje się w fotografii ulicznej i fotoreportażu. Jego prace były prezentowane na licznych wystawach krajowych i światowych. Najbardziej rozpoznowalną pracą jest seria fotografii przedstawiająca nocne życie Cardiff pod tytułem Cardiff after Dark. Wraz z przyjaciółm prowadził Third Floor Gallery w Cardiff. Jest członkiem grupy fotografów ulicznych In-Public. Obecnie mieszka i pracuje w Bangkoku. Fotografuje aparatem Fujifilm X-T2.

WOJTEK WIETESKA

WOJTEK WIETESKA

Ukończył Wydział Operatorski i Realizacji TV na PWSFTviT w Łodzi. Studiował także historię sztuki w Paryżu na Sorbonie IV oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat zrobił w 2015. Od roku 1993 realizuje filmowe i fotograficzne kampanie reklamowe i społeczne, a także projekty dla instytucji państwowych i prywatnych. Publikuje w prasie. Jest autorem albumów i książek fotograficznych. Pisze o fotografii i zajmuje się wystawami fotograficznymi w charakterze kuratora. Jego fotografie artystyczne znajdują się w państwowych i prywatnych kolekcjach w Polsce, Francji, Japonii, Norwegii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych. Mieszkał w Berlinie Wschodnim (1969-1970), w Paryżu (1972-1977 oraz 1980-1985) i w Nowym Jorku (1990). Obecnie mieszka i tworzy w Warszawie. Gdy tylko poznał aparat Fujifilm GFX 50R, zakochał się w nim i nie rozstaje się z nim na krok.

RAFAŁ MILACH

RAFAŁ MILACH

MAKSYMILIAN RIGAMONTI

MAKSYMILIAN RIGAMONTI

WhiteSmoke Studio

WhiteSmoke Studio

Duet WhiteSmoke Studio, czyli Dorota Kaszuba
i Michał Warda mieszka w Warszawie. Dorota jest absolwentką Studium Fotografii ZPAF i Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Michał to samouk, który reporterskie szlify zdobywał pracując dla agencji prasowych. Podstawowym obszarem ich działań jest fotografia i film. Są związani z reportażem i fotografią uliczną. W 2006 założyli WhiteSmoke Studio, które szturmem weszło do świadomości jako pionierski team przenoszący z powodzeniem na grunt fotografii ślubnej streeta i modę. Doświadczenie w fotografii portretowej zdobywali pracując dla prasy i agencji reklamowych. Publikowali m.in. w: Rzeczpospolita, Zwierciadło, Wprost, Sens, Gala, Viva, Joy!, Samo Zdrowie i wielu innych. Włoski Magazyn JM: JUST MARRIED dwa lata z rzędu (2009 i 2010) uznał WhiteSmoke Studio za jednych z najlepszych fotografów ślubnych na świecie. Znajdują się wśród laureatów licznych międzynarodowych konkursów branżowych organizowanych przez WPJA, AGWPJA, ISPWP i Fearless Photographers oraz IPA Spikerzy/wykładowcy: 2015 Fearless Photographers Conference, Bukareszt, Rumunia i 2016 Snap Photography Festival w Walii, UK oraz wiele wystąpień na polskich konferencjach takich jak Boring Workshop. Są jurorami w międzynarodowych konkursach branżowych. Od 2012 prowadzą autorskie warsztaty fotograficzne, na których goszczą fotografów z całej Europy.

Ewa Meissner

Ewa Meissner

Ewa Meissner urodziła się w Warszawie w 1971r. W latach 2000-2005 studiowała dziennikarstwo na Wydziale Politologii Collegium Civitas w Warszawie. Współzałożycielka agencji Napo Images. Współpracowała jako kurator i współorganizator wystaw fotograficznych min. z Centrum Sztuki Współczesnej, Starą Galerią Związku Polskich Artystów Fotografików, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego prowadząc zajęcia z fotografii prasowej, historii fotografii mody i historii fotografii japońskiej. Fotoedytorka książek fotograficznych, min. "Echa" Maksymiliana Rigamontiego, "Some Things are Quieter Than Others" Jacka Foty, "Message" Macieja Jeziorka, "Two tailed dog" Michała Adamskiego. Autorka bloga promującego fotografię dokumentalną Polish Documentary Photography Links. Jej prace, oscylujące pomiędzy fotografią socjologiczno-dokumentalną a fotografią streetową, wystawiane były min. w Polsce, Francji, Czechach, Anglii i Stanach Zjednoczonych.

KAROLINA JONDERKO

KAROLINA JONDERKO

Karolina Jonderko (1985) Rydułtowy. Członkini Agencji Napo Images. Absolwentka fotografii na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Laureatka wielu prestiżowych nagród m.in. World Press Photo 2021 czy Magnum & Ideas Tap Award, dzięki któremu odbyła staż w redakcji agencji Magnum Photos w Nowym Jorku. Swoje działania fotograficzne koncentruje na długoterminowych projektach. Większość z nich dotyka zjawiska straty i wiążących się z nią następstw - te zagadnienia odnajdziemy w cyklach “Autoportret z matką”, “Zaginieni”, “Reborn” i “Mała Polska”. Wychodząc od własnych doświadczeń, autorka rozszerza perspektywę o innych ludzi zmagających się z problemem straty - najbliższych, miejsca, tożsamości. W swojej pracy przykłada niezwykłą wagę do zbudowania osobistej więzi z bohaterami.

www.karolinajonderko.com