O roli cyfrowej fotografii w klasycznym fotoreportażu

15 czerwca zapraszamy na kolejny #live. Naszym gościem będzie ambasador Fujifilm Arkadiusz Gola, z którym porozmawiamy o klasycznym, analogowym budowaniu fotoreportaży w czasach fotografii cyfrowej. W poniedziałek spotkanie na facebook.com/fujifilmpoland o godz. 18.00 poprowadzi Maciej Jeziorek.

Arkadiusz Gola od prawie trzydziestu lat fotografuje na rodzinnym Górnym Śląsku. W swoich autorskich projektach często łączy zdjęcia współczesne, z tymi które wykonywał jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych, dlatego podczas spotkania porozmawiamy o ciągłości  formalnych wyborów fotoreportera.  Spytamy go też o wybory sprzętowe.  Arkadiusz opowie o kulisach swojej pracy kiedyś i dziś oraz zdradzi jak w najbliższym otoczeniu poszukiwać ważnych dla fotografa dokumentalisty tematów.

 

**

ARKADIUSZ GOLA - doktorant i pedagog Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Urodził się w 1972 roku w Rudzie Śląskiej, obecnie mieszka w Zabrzu. Zajmuje się fotografią dokumentalną, przede wszystkim rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie Polskim po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem, który pod koniec XX wieku w Polsce znacznie się skurczył. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku, od 1996 roku - w redakcji „Dziennika Zachodniego” na Górnym Śląsku.

Zdobywał nagrody w najważniejszych krajowych konkursach fotografii prasowej. W 2003 roku został dziennikarzem roku „Dziennika Zachodniego”, otrzymał też Nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach muzeów w Sosnowcu, Rudzie Śląskiej, Katowicach, Zabrzu, Krakowie, czeskim Ołomuńcu i francuskim Nord- Pas-de-Calais. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor  książek: Poziom na dwa łamy. Śląska fotografia prasowa w „Trybunie Robotniczej” i „Dzienniku Zachodnim”. 1960-198”, Ludzie z węgla, Nie muszę wracać, Stany graniczne, Ogrodowa 1, Nieznany dworzec, Królestwo niebieskie. Swoje prace wystawiał w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja). www.arekgola.com

MACIEJ JEZIOREK – fotograf i dokumentalista. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012 i 2018). Członek ZPAF i Press Club Polska. Współzałożyciel i członek agencji Napo Images, specjalizującej się w fotografii dokumentalnej. Autor trzech autorskich publikacji książkowych. Realizował projekty dokumentalne i zlecenia w Polsce, Indiach, Rosji, Rumunii, Bułgarii, Turcji, Niemczech, Belgii i na Ukrainie. Pracował jako fotoreporter w redakcjach „Tygodnik Solidarność”, „Życie Warszawy”,  „Życie” i „Polska the Times". W latach 2015 -2019 szef działu foto w FORUM Polska Agencja Fotografów. Od 2020 roku pracuje w polskim oddziale Fujifilm.