Najszybszy tryb zdjęć seryjnych / najwyższa wydajność autofokusa i najlepsze funkcje wideo w historii serii X - bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-H2S

TOKIO, 31 maja 2022 r. – Koncern FUJIFILM Corporation (prezes: Teiichi Goto) z przyjemnością ogłasza wprowadzenie do sprzedaży w lipcu 2002 r. bezlusterkowego aparatu cyfrowego “FUJIFILM X-H2S” (zwanego dalej X-H2S). Aparat dołącza do linii bezlusterkowych aparatów cyfrowych serii X, słynącej z wyjątkowej jakości obrazowania w zakresie zdjęć i wideo uzyskiwanej dzięki opracowanej przez Fujifilm technologii reprodukcji barw. X-H2 to flagowy model o wysokiej wydajności z niezwykle wytrzymałym korpusem i bogatymi opcjami sterowania i interfejsu, zaspokajający zróżnicowane potrzeby profesjonalistów.

Aparat X-H2S to najnowszy flagowiec FUJIFILM, mogący poszczycić się najwyższą wydajnością w zakresie fotografii i wideo w historii serii X. Stało się to możliwe dzięki wykorzystaniu najnowszej warstwowej matrycy światłoczułej w technologii BSI “X-TransTM CMOS 5 HS”*2 o rozdzielczości 26,16 megapikseli, która jest w stanie odczytywać sygnał z 4-krotnie większą szybkością w porównaniu z poprzednim modelem*1 oraz dzięki zastosowaniu szybkiego procesora „X-Processor 5”, charakteryzującego się dwukrotnym wzrostem szybkości przetwarzania danych w stosunku do poprzedniego modelu*3.

Aparat X-H2S oferuje również udoskonalony system autofokusa, który jest w stanie wykonywać zdjęcia z szybkością do 40 kadrów na sekundę oraz wyposażony został w nowoopracowaną technologię rozpoznawania obiektów i potrafi nawet rejestrować materiały wideo z jakością 6,2K/30P i 4K/120P. Pozostałe cechy aparatu obejmują pięcioosiowy układ stabilizacji obrazu o skuteczności tłumienia drgań do 7,0 kroków EV*4, wysoce wytrzymały korpus z magnezu, ulepszone w stosunku do poprzedniego modelu rozwiązania sprzętowe, jak również ulepszenia interfejsu, w tym nowe gniazdo na karty pamięci typu CFexpressTM typu B i opcjonalny nadajnik do przesyłania plików (dostępny oddzielnie). Nowy aparat opracowano, by zaspokoić zróżnicowane potrzeby zawodowych fotografów i filmowców w zakresie zarówno zdjęć i wideo w kategoriach takich jak fotografia sportowa, fotografia ptaków i jednoosobowa praca w plenerze.

W 2012 r. Fujifilm wprowadził bezlusterkowy aparat cyfrowy “FUJIFILM X-Pro1” - konstrukcję wyposażoną w matrycę światłoczułą i procesor obrazu opracowane przez firmę we własnym zakresie. Od tego czasu firma rozwija serię X, wprowadzając w ciągu ostatniej dekady cztery generacje urządzeń w dążeniu do uzyskania połączenia zaawansowanej jakości obrazu i poręczności. Premiera najnowszego modelu „X-H2S” zapowiada nadejście piątej generacji układów: matrycy X-TransTM CMOS 5 HS i procesora obrazu X-Processor 5.

【O układach】

  1. X-Trans™ CMOS 5 HS: Ta matryca o rozdzielczości 26,16 megapikseli po swoim poprzedniku dziedziczy konstrukcję ze wstecznym podświetleniem, lecz charakteryzuje się budową warstwową, stając się pierwszą warstwową matrycą typu APS-C, która potrafi czterokrotnie szybciej odczytywać sygnał w porównaniu z obecnym modelem. Dzięki nowej matrycy wydajność systemu znacznie wzrasta, umożliwiając mi.in. zwiększenie szybkości trybu seryjnego do 40 kadrów na sekundę bez zaciemnienia wizjera elektronicznego*6 oraz oferując większą szybkość działania układu autofokusa podczas wykonywania zdjęć seryjnych. Jeśli chodzi o możliwości w zakresie wideo, matryca może rejestrować materiały jakości 4K/60P bez ograniczania powierzchni matrycy, na której rejestrowany jest obraz i przy znacząco zredukowanym efekcie rolling shutter.
  2. X-Processor 5: Całkowicie nowy procesor przetwarzania obrazu charakteryzuje się dwukrotnie większą mocą obliczeniową w porównaniu z obecnym modelem. Przekłada się to na m.in. poprawioną rozdzielczość zdjęć przy niskiej czułości ISO oraz redukcją szumu na fotografiach wykonywanych przy wysokiej czułości ISO i jednocześnie zapewnia zwiększoną szybkość działania oraz lepszą celność autofokusa. Wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji umożliwia automatyczne rozpoznawanie obiektów przez układ autofokusa i bardziej precyzyjne śledzenie uchwyconego w kadrze obiektu. W trybie wideo procesor pozwala na rejestrację materiałów filmowych w formacie 4:2:2 10-bit z jakością 6.2K/30P i 4K/120P, a także oferuje wsparcie dla różnych kodeków wideo, w tym dla Apple ProRes 422 HQ*7. Procesor cechuje również niższe zapotrzebowanie na energię, dzięki czemu zwiększyły się maksymalne czasy nagrywania. Oferuje również wsparcie dla kart pamięci CFexpressTM typu B.

 

Model X-H2S w pełni wykorzystuje możliwości oferowane przez układy piątej generacji, aby osiągnąć istotną poprawę wydajności urządzeń.

 

  1. Znaczący wzrost wydajności trybu zdjęć seryjnych: Aparat potrafi stosować śledzenie autofokusa / automatycznej ekspozycji w trybie fotografowania ciągłego do 40 klatek na sekundę bez wygaszeń wizjera, a także może wykonać i zarejestrować ponad 1.000 kadrów w serii przy ustawieniu trybu seryjnego na 30 kadrów na sekundę (zapis zdjęć w postaci plików JPEG) lub przy ustawieniu prędkości 20 kadrów na sekundę (zapis zdjęć w postaci plików RAW).*8
  2. Znacząca poprawa wydajności układu autofokusa: Zwiększona częstotliwość wykonywanych obliczeń na sekundę przez układ AF poprawiła celność autofokusa, umożliwiła wprowadzenie funkcji rozpoznawania obiektów i poprawiła algorytm predykcyjny, co wpłynęło na ulepszone działanie trybu autofokusa strefowego i umiejętność śledzenia poruszającego się obiektu w warunkach niskiego kontrastu.
  3. Poprawiona wydajność trybu wideo: Aparat oferuje wewnętrzne wsparcie dla rejestracji materiałów wideo w formacie 4:2:2 10-bit w jakości 6,2K/3-P i 4K/12-P. Szybkość odczytu danych z matrycy podczas rejestracji wideo wzrosła do 1/180 sekundy, tłumiąc występowanie efektu rolling shutter. Aparat wspiera trzy kodeki Apple ProRes: ProRes 422 HQ, ProRes 422 i ProRes 422 LT. Podczas nagrywania wideo w formacie kodowania ProRes, model X-H2S oferuje możliwość nagrywania w trybie dualnym (tzw. proxy recording, czyli rejestracja materiałów jednocześnie w postaci surowej oraz kopii zapisywanych w postaci mniejszych, silniej skompresowanych plików), na przykład korzystając z kodeku ProRes 422 Proxy. Inną nową funkcją, w jaką wyposażono aparat, jest możliwość nagrywania wideo w profilu F-Log2 o rozpiętości dynamicznej rozszerzonej do ponad 14 kroków EV, co umożliwia znacznie płynniejsze odwzorowanie tonalne.

*1 W porównaniu z matrycą X-TransTM CMOS4, w którą wyposażone są obecnie dostępne modele aparatów.

*2 X-TransTM jest znakiem towarowym lub zarejestrowanym znakiem towarowym FUJIFILM Corporation.

*3 W porównaniu z procesorem X-Processor 4, w który wyposażone są obecnie dostępne modele aparatów.

*4 Z zamocowanym obiektywem FUJINON Lens XF35mmF1.4 R

*5 CFexpress™ jest znakiem towarowym lub zarejestrowanym znakiem towarowym stowarzyszenia CompactFlash Association.

*6 Fotografowanie seryjne bez zaciemnienia wizjera, które uniemożliwia użytkownikowi widzenie obiektu w kadrze. Funkcja dostępna tylko przy korzystaniu z migawki elektronicznej.

*7 Apple ProRes jest znakiem towarowym Apple Inc., zarejestrowanym w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

*8 Funkcja dostępna tylko przy korzystaniu z migawki elektronicznej.

 

1. Nazwa produktu, data wprowadzenia do sprzedaży i cena

Nazwa produktu

Data wprowadzenia

Sugerowana cena detaliczna (z VAT)

Aparat cyfrowy

“FUJIFILM X-H2S”

 

lipiec 2022 r.

12999 PLN

 

2.Cechy produktu

【Główne cechy aparatu X-H2S】

1. Najwydajniejsza w historii serii X funkcja śledzenia poruszającego się obiektu, która ułatwia uchwycenie decydującej okazji do zrobienia zdjęcia

Aparat został wyposażony w warstwową (typu stacked-layer) matrycę światłoczułą “X-TransTM CMOS 5 HS” w technologii BSI, o rozdzielczości 26,1 megapikseli, przedstawicielkę 5 generacji matryc montowanych w aparatach serii X. Szybkość odczytu sygnału przez matrycę jest 4-krotnie wyższa niż w matrycach poprzedniej generacji, co umożliwia fotografowanie seryjne bez zaciemnienia wizjera z prędkością do 40 kadrów na sekundę. Podczas fotografowania w trybie seryjnym aparat steruje pikselami detekcji fazy niezależnie od wyświetlania podglądu na wyświetlaczu. Potraja to liczbę wykonywanych obliczeń informacji dot. detekcji fazy w porównaniu z obecnymi modelami*9 i umożliwia bardzo szybkie działanie układu autofokusa, nawet podczas szybkiego fotografowania seryjnego z częstotliwością 40 kadrów na sekundę. W ten sposób znacznie podnosi się celność autofokusa w trybie zdjęć seryjnych.  

*9 Bezlusterkowy aparat cyfrowy “FUJIFILM X-T4”

(2) Zastosowanie nowej matrycy światłoczułej i procesora przetwarzania obrazu, w połączeniu ze zwiększoną pojemnością wbudowanego bufora pamięci, przełożyło się na ogromne zwiększenie liczby zdjęć, które można nieprzerwanie zarejestrować podczas fotografowania w trybie seryjnym. Przy wykorzystaniu migawki elektronicznej aparat potrafi w sposób ciągły*10 wykonać i zapisać ponad 1.000 zdjęć podczas fotografowania seryjnego z szybkością do 30 zdjęć na sekundę przy zapisie plików JPEG i 20 zdjęć na sekundę przy zapisie plików RAW.

*10 Przy tzw. zimnym starcie

(3) W wizjerze elektronicznym wykorzystano wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości 5,76 mln punktów i współczynniku powiększenia 0,8x. Wizjer wyświetla płynny obraz z częstotliwością 120 klatek na sekundę i oferuje ulepszoną widoczność dzięki korygowaniu zjawisk paralaksy i dystorsji, które pojawiają się, gdy pozycja oka przesuwa się podczas korzystania z wizjera, umożliwiając dokładne śledzenie ruchów fotografowanego obiektu.

2. Znacznie poprawiona wydajność autofokusa dzięki wykorzystaniu nowych układów i ulepszonego algorytmu

(1) Wykorzystanie nowych układów elektronicznych i ulepszonego algorytmu predykcyjnego autofokusa sprawiły, że aparat poprawił skuteczność śledzenia i ustawiania ostrości na poruszających się obiektach w trybie autofokusa strefowego lub w warunkach niskiego kontrastu. Oznacza to, że pozostające w ruchu obiekty, takie jak sportowcy czy żyjące w naturze zwierzęta mogą być z precyzją śledzone.

(2) Nowy procesor przetwarzania obrazu posiada funkcję wykrywania obiektu przez autofokus, która została opracowana z wykorzystaniem technologii Deep Learning (uczenie maszynowe). Dzięki tej funkcji aparat potrafi wykryć i automatycznie śledzić nie tylko ludzką twarz/oczy, ale również zwierzęta, ptaki, samochody, motocykle, rowery, samoloty czy pociągi i utrzymywać na nich ostrość. Użytkownik może skoncentrować się na nadarzających się okazjach do przyciśnięcia migawki oraz na kadrowaniu, ponieważ aparat potrafi sam przez cały czas utrzymywać ostrość na śledzonym obiekcie. 

Ulepszona wydajność w trybie wideo dla zaspokojenia zróżnicowanych potrzeb 

Wykorzystanie tandemu nowej matrycy światłoczułej i nowego procesora umożliwiło wewnętrzny zapis obrazu wideo 4:2:2 10bit w jakości 6,2K/30P, rejestrowanie wideo wysokiej rozdzielczości przy jednoczesnym zachowywaniu rozszerzonej informacji kolorystycznej. Aparat wspiera również nagrywanie materiałów wideo ze zwiększoną prędkością w jakości 4K/120P, dzięki czemu trwająca mgnienie oka akcja szybko poruszającego się obiektu może zostać zaprezentowana na płynnym filmie w zwolnionym tempie z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów. 

Prędkość odczytu danych z matrycy podczas rejestracji wideo osiągnęła 1/180 sekundy. Efekt rolling shutter jest dobrze kontrolowany, dzięki czemu poruszające się obiekty prezentują się naturalnie. 

Aparat X-H2S oferuje wsparcie dla kodeków Apple ProRes: ProRes 422 HQ, ProRes 422 i ProRes 422 LT. Podczas rejestracji wideo przy użyciu kodeków ProRes, model X-H2S wspiera również dualny tryb rejestracji (tzw. proxy recording), na przykład z kodekiem ProRes 422 Proxy, co usprawnia cały proces produkcji filmowej, od rejestracji materiału po postprodukcję.  

Podniesiona została wydajność autofokusa w trybie wideo. Aparat posiada wsparcie dla funkcji AF+MF (tryb automatycznego ustawiania ostrości + tryb ręcznego ustawiania ostrości) w trybie wideo. Oferuje też funkcję autofokusa z wykrywaniem obiektu również podczas kręcenia materiałów filmowych oraz potrafi śledzić szybko poruszające się obiekty zarówno w trybie fotograficznym, jak i podczas rejestracji wideo.  

 

Kolejną nową funkcją jest możliwość nagrywania w profilu F-Log2 z rozpiętością dynamiczną rozszerzoną do ponad 14 kroków EV. Szerszy zakres dynamiczny w porównaniu do obecnego profilu F-log zwiększa potencjał obróbki materiałów filmowych w postprodukcji. 

Aby zaspokoić potrzeby zawodowych fotografów aparat otrzymał nową strukturę pozwalającą na lepsze rozpraszanie ciepła, co w znacznym stopniu zwiększa maksymalny czas nagrywania wideo i umożliwia ciągłą rejestrację materiałów w jakości 4K/60P o długości do 240 minut*11. Podłączenie opcjonalnego wentylatora chłodzącego „FAN-001” umożliwia wydłużony czas rejestracji wideo nawet w wysokich temperaturach otoczenia. 

(1) Aparat wyposażono w całkowicie nowy pięcioosiowy mechanizm stabilizacji obrazu, zapewniający skuteczność tłumienia drgań do 7 kroków EV dzięki nowemu procesorowi i nowemu czujnikowi kontroli drgań. Użytkownik może wygodnie fotografować z ręki różne dynamiczne sceny, takie jak zawody sportowe lub wykonywać ujęcia w słabych warunkach oświetleniowych, jak na przykład zdjęcia nocne.

(2) Nowy aparat dziedziczy popularne cechy konstrukcji swego poprzednika – modelu X-H1, takie jak głęboki uchwyt, który przydaje się, gdy używane są długie obiektywy, wyświetlacz LCD na górnej ściance, dzięki czemu użytkownik może w każdej sprawdzić aktualne ustawienia oraz niezwykle trwałą konstrukcję korpusu, odporną na intensywne użytkowanie w różnych zastosowaniach profesjonalnych. Ponadto konstruktorzy wzięli pod uwagę zgłaszane opinie użytkowników, aby jeszcze bardziej poprawić wygodę obsługi aparatu:

Usprawnienia obsługi

・Dostosowano płynność działania spustu migawki, aby poprawić wygodę korzystania z niego przy wciśnięciu do połowy, co pozwala użytkownikowi wyzwalać migawkę dokładnie w sposób, jaki zamierzył.

・Profil głębokiego uchwytu, jednego z popularniejszych elementów konstrukcyjnych aparatu X-H1, został udoskonalony, aby aparat trzymało się jeszcze łatwiej i pewniej, gdy używane są długie obiektywy czy szkła o wysokiej jasności.

・Dodano oddzielny przycisk nagrywania wideo, co pozwala zwiększyć wygodę obsługi trybu wideo w połączeniu z odchylanym pod różnymi kątami wyświetlaczem LCD o rozdzielczości 1,62 mln punktów.

・W porównaniu z poprzednikiem, nowy aparat oferuje poprawioną wygodę obsługi dzięki przyciskom i pokrętłom, na przykład ulepszone materiały, z których wykonano przyciski czy możliwość regulacji siły nacisku włącznika autofokusa (przycisk AF ON), dzięki czemu użytkownik może posługiwać się aparatem zgodnie z własnymi potrzebami.

(3) Wytrzymałość mechanizmu migawki została jeszcze bardziej poprawiona – w testach przeprowadzonych przez firmę mechanizm migawki może wytrzymać 500,000 uruchomień.

(4) Aparat wyposażono w podwójne gniazdo pamięci ze wsparciem dla kart CFexpressTM  typu B i kart SD. Aby w pełni wykorzystać potencjał szybkiego fotografowania seryjnego i rejestracji wideo, należy korzystać z karty CFexpressTM  typu B i cieszyć się wygodnym fotografowaniem*12.

*12 Wykaz przetestowanych kompatybilnych kart pamięci znajduje się na witrynie internetowej Fujifilm.

3.Akcesoria opcjonalne

 (1) Pionowy uchwyt z zasilaniem akumulatorowym “VG-XH (do aparatu X-H2S)

・Uchwyt pionowy jest odporny na pył i wilgoć, i może działać w niskich temperaturach sięgających -10ºC. Pomieści dwa akumulatory o wysokiej pojemności „NP-W235”.

・Uchwyt wyposażony został w kilka wygodnie rozmieszczonych przycisków przeznaczonych do wykonywania zdjęć w orientacji pionowej, co zapewnia równie wygodną obsługę aparatu, jak przy fotografowaniu w orientacji poziomej.

(2) Nadajnik do przesyłania plików “FT-XH” (do aparatu X-H2S / ma zostać wprowadzony do sprzedaży we wrześniu 2022 r.)

Ten nadajnik do przesyłania plików obsługuje połączenia przewodowe w sieci LAN oraz szybką łączność bezprzewodową, niezbędne do sterowania aparatem z poziomu komputera w zastosowaniach studyjnych lub w fotografii sportowej. Może być również używany jako uchwyt pionowy. Pomieści w sobie dwa akumulatory o wysokiej pojemności „NP-W235”.

・Można go podłączyć do aparatu X-H2S w celu obsługi następujących konfiguracji i zastosowań komunikacyjnych:

1. Przesyłanie danych za pośrednictwem protokołu FTP w trybach przewodowego/bezprzewodowego połączenia LAN / sterowania aparatem z poziomu smartfonu za pośrednictwem interfejsu USB

2. Sterowanie fotografowaniem w trybach przewodowego/bezprzewodowego połączenia LAN

3. Funkcja rejestracji zdalnej w trybach przewodowego/bezprzewodowego połączenia LAN; Możliwość jednoczesnego sterowania nawet 4 aparatami X-H2S z poziomu przeglądarki internetowej.

(3) Wentylator chłodzący “FAN-001” (do aparatu X-H2S)

Jest to wentylator chłodzący zaprojektowany specjalnie dla aparatu X-H2S, by umożliwić przedłużone fotografowanie i rejestrację wideo w warunkach wysokiej temperatury otoczenia.

Wentylator może być zamocowany na tylnej ściance korpusu aparatu bez przewodu i dodatkowego zasilania. Wydłuża czas ciągłej rejestracji wideo w warunkach wysokiej temperatury otoczenia, eliminując obawy związane z wyłączeniem aparatu z powodu przegrzania.

 

(4) Zestaw pokryw/zaślepek “CVR-XG” (do aparatu X-H2S)

・Zestaw pokryw i zaślepek przeznaczonych do ochrony gniazd i złączy aparatu

<Elementy zestawu>

・1 x Pokrywa złącza synchronizacji

・1 x Zaślepka gorącej stopki

・1 x Pokrywa złącza nadajnika do przesyłania plików / uchwytu pionowego

・1 x Pokrywka złącza wentylatora chłodzącego

・1 x Pokrywa gniazda kart pamięci