Spotkanie z Ewą Meissner będzie okazją do rozmowy o świadomym czytaniu zdjęć i o fotoedycji, czyli o tworzeniu narracji wizualnej oraz budowaniu relacji fotografii z tekstem. Od pojedynczych zdjęć, fotoreportaży, poprzez książki fotograficzne, wystawy i strony internetowe, autorka zaprezentuje przykłady i rozwiązania gry strategicznej z fotografią, jaką jest fotoedycja. Po spotkaniu autorka zaprasza, wybranych na podstawie rekrutacji użytkowników Fujifilm, na indywidualne, 20 minutowe, konsultacje z zakresu edycji/przeglądu portfolio. Zgłoszenia zbierane są od 15 do 30 sierpnia na akademia.fujifilm.pl/warsztaty.
Z kolei Dariusz Ogłoza podczas spotkania opowie o problemach, niespodziankach i receptach na udaną fotografię dzikiej przyrody, o budowaniu klimatu, tworzeniu opowieści (fotoreportaż), operowaniu światłem, zastosowaniach obiektywów, pracy na różnych czasach, omówi sprawy techniczne, pułapki, kamuflaże. Jak podkreśla autor: „Często wpadamy w zachwyt na widok przyrody, zwierząt, tego co nas otacza i inspiruje, ale jednocześnie jest bardzo ulotne i trudne do uchycenia. Stajemy przed dylematem w jaki sposób pokazać czar tego, co widzimy zanim zniknie. Patrzymy uśmiechając się do siebie i chłoniemy jak gąbka całe otoczenie. Zmienił się drobny szczegół, słońce wyszło zza horyzontu, ptak podniósł skrzydła do lotu.” Autor zaprasza uczestników do dyskusji i chętnie odpowie na nutrujące pytania.
Ponadto, w ramach festiwalu, prezentowany będzie indywidualny slideshow pt. „Transformacje”. Autorką projektu „Transformacje” jest Karolina Jonderko. Inscenizowane oraz dokumentacyjne zdjęcia zostały wykonane przez autorkę podczas wizyty w Kopalni Ignacy w 2008 roku. Dzięki temu istnieje możliwość zobaczenia transformacji jaką przeszła, przez te kilkanaście lat, Kopalnia i jaką fotograficzną transformację przeszła sama autorka. Slideshow będzie można oglądać przez cały wrzesień w budynku Sprężarkowni na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy.