Zapraszamy na absolutnie wyjątkowe warsztaty fotograficzne w kopalni węgla, które poprowadzi Arkadiusz Gola. Warsztaty odbędą się w kameralnych grupach w dniach 21 i 28 lutego w (odpowiednio) kopalniach Staszic w Katowicach oraz Ziemowit w Lędzinach. Celem warsztatów jest wykonanie jak najlepszych zdjęć bezlusterkowcami Fujifilm X w wymagających warunkach oświetleniowych. To także dokonała okazja dla uczestników, aby poznali liczne zakamarki kopalni - w programie są zjazd pod ziemię na ścianę wydobywczą, warsztaty na chodnikach kopalni i na powierzchni w zakładzie przeróbczym, dyspozytorni oraz na wieży wyciągowej. Krótkie wywiady z górnikami będą dodatkową atrakcją.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, zapraszamy do udziału w naborze. Na jeden warsztat zaprosimy kameralną grupę osób, aby spotkanie przebiegło w komfortowych warunkach. Poza podaniem podstawowych danych osobowych, prosimy o przesłanie 3 zdjęć reporterskich własnego autorstwa, adresów stron na Facebooku i blogów, nazw kont na Instagramie (lub w innych serwisach społecznościowych, gdzie uczestnicy prezentują swoje portfolio), a także kilkuzdaniowej aplikacji. Na podstawie przesłanych informacji Arkadiusz Gola wybierze uczestników, z którymi skontaktujemy się między 12 i 14 lutego. Nabór trwa do 11 lutego.
Jest absolwentem Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną, głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim, który pod koniec XX wieku w Polsce znacznie się skurczył. Zdobywał nagrody w najważniejszych krajowych konkursach fotografii prasowej, został dziennikarzem roku Dziennika Zachodniego w 2003 roku. W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. Jest stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach muzeów w Sosnowcu, Rudzie Śląskiej, Katowicach, Zabrzu, Krakowie, czeskim Ołomuńcu i francuskim Nord Pas de Calais. Jest członkiem ZPAF, autorem książki „Poziom na dwa łamy” oraz albumów „Ludzie z węgla”, „Nie muszę wracać…”, „Stany graniczne” i „Ogrodowa 1”. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku w redakcji „Dziennika Zachodniego”. Miał wystawy swoich fotografii w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja). Mieszka w Zabrzu.
1. Podane terminy mogą ulec zmianie - to z uwagi na specyfikę pracy kopalni i różne zdarzenia losowe, które mogą wymusić zmianę podanej daty. O ewentualnych zmianach napiszemy do wybranych uczestników.
2. Plenery odbędą się w dwóch różnych kopalniach – „Staszic” w Katowicach i „Ziemowit” w Lędzinach – to także może ulec zmianie, w przypadku gdyby wystąpiły szczególne okoliczności, np. ryzyko tąpnięcia czy przekroczone stężenia.
3. Fotografowanie odbywać się będzie w godzinach 7.00-14.00 czyli w godzinach pracy jednaj zmiany. Przewidujemy ok. 6-godzinne przebywanie pod ziemią. Na warsztatach prowadzący będzie dawał uczestnikom zadania do fotografowania.
4. Przed zjazdem uczestnik przejdzie obowiązkowe badania (już na terenie kopalni). Żadna z osób biorących udział w warsztatach nie może chorować na nadciśnienie (przed zjazdem będzie badanie ciśnienia), nie może mieć klaustrofobii, nie może bać się ciemności i musi podpisać oświadczenie o zjeździe pod ziemię na własną odpowiedzialność. Uczestnicy nie mogą zataić żadnej choroby. O tym, czy dana osoba może zjechać bezwzględnie i bezdyskusyjnie zdecyduje lekarz na kopalni.
5. W zamian za zorganizowanie zjazdów Polska Grupa Górnicza otrzyma od każdego z uczestników po 10 fotografii w dużej rozdzielczości (licencja dająca pełne prawa do wykorzystywania na różnych polach eksploatacji), przy czym autorzy również zachowają pełne prawa do dysponowania zdjęciami.
W razie pytań prosimy o e-maila: x@fujifilm.pl.
Partnerem warsztatów jest Polska Grupa Górnicza.