Powrót do bloga

X-T2: AF-C Ustawienia niestandardowe

Od jakiegoś czasu X-T2 zagościł na dobre na sklepowych półkach. Prawdopodobnie wielu z Was ma go już w swojej torbie. System X jest idealnie przystosowany do personalizacji swojego aparatu. Nie mówimy tu tylko o gustownych paskach i stylowych przyciskach wyzwalania migawki (soft-button), ale przede wszystkim o ustawieniach własnych, przypisaniu przycisków funkcyjnych i skonfigurowaniu „MY MENU”. Wszystkie te czynności to swoiste przygotowanie sprzętu do pracy, ale ma również przyczynić się do czerpania wyjątkowej przyjemności z użytkowania produktów Fujifilm serii X.

 

csm_xt2_customafc_01_71842baa67

 

 

Dziś, chcielibyśmy powiedzieć co nie co o niestandardowych ustawieniach autofokusa (AF-C Custom Settings), aby było jasne jak najlepiej optymalizować tą funkcję, wedle własnych potrzeb. W X-T2 standardowo wgrane jest 5 podstawowych ustawień niestandardowych. W 6 pozycji, możemy jednak spersonalizować działanie tej funkcji.

 

 

csm_xt2_customafc_03_1b7f252ff4

 

 

Pierwszym parametrem, z którym mamy do czynienia, jest czułość śledzenia (tracking sensitivity). Parametr ten dostosowuje w jakim czasie AF będzie przewidywał zmiany w ruchu fotografowanego obiektu. Gdy wybierzemy pozycję „0”, AF nie będzie przewidywał. Jeśli jednak ustawimy na „4”, AF będzie przewidywał przez 1.3 sekundy korzystając z danych, które aparat zebrał w tym czasie. Odpowiednio „1”, „2” i „3” przewidują w czasie 0.4s, 0.7s i 1 sekundy.

 

 

W fotografii sportowej często zdarza się, że na drodze między aparatem a obiektem, pojawia się przeszkoda. Fotografując piłkarza kiwającego innego przeciwnika warto ustawić czułość śledzenia na „3” lub „4”. W przypadku sportów wodnych (kitesurfing), czy narciarstwa swobodnie możemy wybrać „0”, gdyż obiekty zazwyczaj poruszają się po jednolitych płaszczyznach.

 

 

Warto dodać, że aparat X-Pro2 oraz inne model serii X posiadają bazowe ustawienie AF-C na pozycji „2”.

 

 

csm_xt2_customafc_05_ccfc8650a8

 

 

Kolejnym parametrem jest czułość śledzenia prędkości (speed tracking sensitivity). Poprzednie aparaty serii X zakładały, że obiekty poruszają się ze stałą prędkością, a przy śledzeniu AF skupiony był na zmianie np. kierunku ruchu. Takie założenie było wystarczające, jeśli fotografujemy pociąg lub lekkoatletę na bieżni. Jednak w przypadku sportów motorowych, czy zespołowych rozgrywanych na boisku, gdzie pojawią się narożniki itp., obiekty poruszają się ze zmianami ruchu. Mogą przyspieszać lub zwalniać. Dlatego do X-T2 pojawia się omawiany parametr. Do wyboru mamy dwie pozycje: „STEADY” i „ACCEL./DECEL.” Funkcja oparta jest na nowym algorytmie, przy użyciu którego, aparat będzie sprawdzał pozycję obiektu co każdą 0.01 sekundy.

 

 

csm_xt2_customafc_07_ba89709af4

 

 

Ostatnim parametrem jest obszar strefy (zone area switching). Do wyboru pozostaje „CENTER”, „AUTO” oraz „FRONT”. „AUTO” zapewnia śledzenie w całym obszarze. Pozostałe funkcję ograniczają obszary AF. Jednak gdy wybierzemy funkcję „FRONT” autofokus będzie szukał obiektów w innych obszarach, niż ustawiony. Parametr obszaru strefy ma na celu dostarczenie informacji do aparatu o naszym sposobie fotografowania.
Wszystkie te parametry mają służyć zwiększeniu skuteczności pracy AF, a FUJIFILM zapewnia efektywność tego rozwiązania.


csm_xt2_customafc_09_c923775df4

Źródło: fujifilm-x.com