Powrót do bloga

Wydarzenia fotograficzne - poleca Marcin Grabowiecki

W Nowy Rok rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych wydarzeniom związanym z fotografią, które odbywają się w Polsce. Może zajrzymy też za granicę. Podobnie jak w przypadku recenzji książek i albumów, autorem tych artykułów jest Marcin Grabowiecki.

Wydarzenia fotograficzne: podsumowujemy grudzień, zapowiadamy, co będzie w styczniu
Końcówka mijającego roku stała pod znakiem dwóch dużych wystaw w wiodących instytucjach wystawienniczych naszego kraju. Prace tragicznie zmarłego Jana Dziaczkowskiego mogliśmy oglądać w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Kto nie był niech żałuje. Oglądanie zabawnych, ironicznych kolaży było fascynującą przygodą, a jak wiadomo „wszyscy kochamy przygody”.

W Muzeum Sztuki Nowoczesnej otwarta została natomiast wystawa Zofii Rydet, którą możemy oglądać do 10 stycznia 2016. Monumentalny projekt „Zapis socjologiczny” zyskał nareszcie właściwą oprawę. Kuratorzy - Karol Hordziej i Sebastian Cichocki - pokazali co stanowi o jego sile, ale i zadbali o materiały, które poszerzają refleksję nad dorobkiem wybitnej fotografki.

2016 rok we wspomnianej wyżej Zachęcie rozpocznie się kolejnym wydarzeniem związanym z fotografią. 29 stycznia zostanie otwarta wystawa Wojciecha Zamecznika, przygotowana we współpracy z Fundacją Archeologia Fotografii. Nie każdy wie o tym, że wybitny twórca plakatów był także autorem fotografii. Monograficzna prezentacja skupi się na zależnościach między jego działaniami fotograficznymi a projektowaniem graficznym.

W Leica Gallery Warszawa trwa wystawa Tomasza Wysockiego. Bardzo rzadko się zdarza, żeby tak młody twórca miał wystawę w uznanej galerii. Student łódzkiej szkoły filmowej prezentuje na niej prace z trzech cykli, których łącznikiem jest niczym nieposkromiona wyobraźnia artysty. Wysocki nie boi sięgać po tematy trudne (świat niewidomych) i zagadkowe (jeden z jego projettów zainspirowany został seansem hipnozy). Efekty jego pracy możemy oglądać do 14 lutego 2016.

Ci, dla których fotografia jest czymś więcej niż hobby powinni pamiętać o tym, że 10 stycznia mija termin nadsyłania zgłoszeń do Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie. Organizatorzy zachęcają do przesyłania interdyscyplinarnych prac z wykorzystaniem fotografii i wideo. W tym roku w jury znaleźli się: Kuba Bąkowski, Simon Karlstetter, Lidia Popiel i Agnieszka Rayss, którzy pomogą zwycięzcom zorganizować własną wystawę. ShowOFF  to także szansa dla twórców książek fotograficznych. W konkursie zostanie przyznana dodatkowa nagroda, której laureat będzie miał możliwość wydania własnej książki, przy wsparciu Honzy Zamojskiego.

Marcin Grabowiecki
O autorze tekstu Marcinie Grabowieckim (zdjęcie poniżej) przeczytacie w poprzednim wpisie - recenzji albumu "Circling".

mg