Powrót do bloga

Wydarzenia fotograficzne: maj 2016 - poleca Marcin Grabowiecki

Wydarzenia fotograficzne: maj 2016

W tym miesiącu polecam Wam 14. edycję Miesiąca Fotografii w Krakowie oraz kilka ciekawych wydarzeń odbywających się w Warszawie.

Maj będzie z pewnością stał pod znakiem jednego z wiodących festiwali fotograficznych w Polsce. Miesiąc Fotografii w Krakowie rozpocznie się 12 maja. Już dziś w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK można oglądać wystawę Maxa Pinckersa „Czy zaśpiewają niczym krople deszczu, czy nie ugaszą mojego pragnienia”. To efekt czteromiesięcznego pobytu autora w Indiach, gdzie zajmował się tematem związków i miłości. Belgijski artysta przygląda się między innymi fenomenowi „Love Commandos”, organizacji, której celem jest pomoc parom, które nie mogą być razem ze względu na brak zgody ze strony rodziny. Okazuje się, że w kraju, w którym większość małżeństw jest aranżowana, taka forma wsparcia prawdziwego uczucia jest bardzo potrzebna. Kuratorem tej wystawy, jak i całego Programu głównego, jest Lars Willumeit. Temat przewodni 14. edycji MFK „Kryzys? Jaki kryzys?!” stał się dla niego punktem wyjścia do rozważań nad kryzysem, z którym musimy się nieustannie mierzyć na różnych płaszczyznach naszego życia – prywatnej, ekonomicznej i politycznej. W ramach festiwalu zobaczymy m.in. wystawy Paula Grahama, Anety Grzeszykowskiej, kolektywu Discipula oraz Sputnik Photos. W programie Miesiąca Fotografii w Krakowie nie mogło zbraknąć także Sekcji ShowOFF oraz Przeglądu Portfolio (21 maja).

Max-Pinckers_Will-They-Sing-Like-Raindrops-or-Leave-Me-Thirsty

Max Pinckers, „Czy zaśpiewają niczym krople deszczu, czy nie ugaszą mojego pragnienia”

W dniach 4-15 maja na Mysiej 3 w Warszawie odbędzie się specjalna edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska zatytułowana „Poza portret. O człowieku w polskiej fotografii”. Zwieńczeniem wystawy prezentującej prace polskich artystów (m.in. Jana Dziaczkowskiego, Igora Pisuka, Jerzego Lewczyńskiego i Zofii Rydet,) jest aukcja (15 maja, godz. 19:00). Dla początkujących kolekcjonerów fotografii przygotowano dwudniowy kurs, w programie którego znajdą się praktyczne porady dotyczące tworzenia własnej kolekcji (10, 12 maja).

Do 29 maja można oglądać pierwszą wystawę w nowej siedzibie galerii Czułość. Przy ul. Brzozowej 27/29 swoje prace zaprezentuje Weronika Ławniczak. „Widok” to druga indywidualna wystawa artystki, która w swoich fotografiach odwołuje się do motywów związanych z naturą i przemijaniem. W opowieści o poszukiwaniu własnego miejsce artystka zaciera granice między ciałem a pejzażem.

Nie zapominajcie o kolejnej odsłonie popularnego cyklu „Wszyscy jesteśmy fotografami”. Na maj zaplanowano dwa spotkania. Jedno już za nami: 5 maja Magda Hueckel opowiedziała o fotografii teatralnej, a 18 maja razem Andrzejem Świetlikiem będziemy zastanawiać się nad granicą oddzielającą komercję od sztuki. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19:00, odbędzie w barStudio w PKiN w Warszawie.

Marcin Grabowiecki