Powrót do bloga

Wydarzenia fotograficzne: luty 2016

Jeśli chodzi o lutowe wydarzenia fotograficzne, Marcin Grabowiecki poleca nam trzy wystawy, dwie publikacje oraz jeden konkurs. Polecamy i my :)

Niedługo do tej listy dodamy jeszcze jeden konkurs, duży i znany, będziemy jego partnerem technologicznym. Informacje przekażemy i zachęcimy do wzięcia udziału wkrótce.

Wydarzenia fotograficzne: luty 2016

2016 rok rozpoczął się już na dobre. Ze świąteczno-noworocznego snu do życia budzi się także życie kulturalne. W lutym chciałbym polecić Wam trzy wystawy, dwie publikacje oraz jeden konkurs.

Do 10 marca w Żydowskim Instytucie Historycznym można oglądać fascynującą wystawę „Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z 1918-1939”. Czarno-białe fotografie pokazują świat, który przestał istnieć z dniem wybuchu II Wojny Światowej. Świat, który jest mitologizowany, ale i niedoceniany. 133 fotografie zgromadzone na wystawie pozwalają nam spojrzeć w oczy ludzi niespodziewających się czekającej ich zagłady. Wystawie towarzyszy album fotograficzny, którego autorami są Leszek Dulik i Konrad Zieliński.

W Galerii Asymetria trwa wystawa Błażeja Pindora, na której znajdziemy fotografie budynków. „Choć brzmi to prosto, cel jaki sobie stawia jest złożony, a efekty – wieloznaczne” - pisze kurator wystawy Łukasz Gorczyca - „Zainteresowanie architekturą prowadzi go do poszukiwania i ujawniania jej logiki, specyfiki i atmosfery, ale jednocześnie do odkrywania szerszego kontekstu w jakim ona funkcjonuje.” Prezentację zatytułowaną „Rewizyta” można oglądać do 12 lutego.

Wspomniana wyżej galeria odpowiedzialna jest za wydanie pierwszej swojej publikacji zatytułowanej „Neorealizm w fotografii polskiej 1950-1970”. To wartościowa pozycja, która pozwala na zapoznanie się z wynikami badań Rafała Lewandowskiego nad dorobkiem takich klasyków polskiej fotografii jak Zofia Rydet, Tadeusz Rolke, Jerzy Lewczyński, Zdzisław Beksiński czy Marek Piasecki.

Warto pamiętać o, dopiero co otwartej, wystawie Wojciecha Zamecznika „Foto-graficznie” w Zachęcie. Prezentację możecie oglądać do 24 kwietnia. Nie znaczy to jednak, że wizytę w Narodowej Galerii Sztuki należy odkładać na ostatni moment. Warto już teraz zapoznać się z bogatym dorobkiem udostępnionym dzięki Fundacji Archeologia Fotografii. Dobrym pretekstem do tego może być pokaz filmu „Biały niedźwiedź” w reżyserii Jerzego Zarzyckiego (16 lutego, godz. 18:00), który towarzyszy wystawie.

Debiutujących twórców ucieszy z pewnością wiadomość o tym, że ruszył nabór do tegorocznej edycji projektu „Debuts”. To inicjatywa skierowana do młodych fotografów, którzy chcieliby, aby ich prace znalazły się w książce wydanej przez Blow Up Press oraz na wystawie podczas łódzkiego Fotofestiwalu. W jury oceniającym prace znajdą się m.in. zdobywca World Press Photo Mads Nissen oraz Calin Kruse z magazynu Dienacht. Zgłoszenia można przesyłać do 29 lutego.

Marcin Grabowiecki