Powrót do bloga

Wydarzenia fotograficzne: czerwiec 2016

Co będzie się działo w Polsce w czerwcu w kontekście fotografii? Przekonajmy się :-) Dodamy tylko, że podczas Fotofestiwalu w Łodzi zagościmy z Tomkiem Sikorą. Zapraszamy na spotkanie o g. 14 w niedzielę 12 czerwca. Podczas spotkania Tomek Sikora pokaże 10 serii zdjęć, z którymi wiążą się niesamowite historie. Sami jesteśmy ich ciekawi!

> http://www.fotofestiwal.com/2016/harmonogram/

Wydarzenia fotograficzne: czerwiec 2016

W tym miesiącu jedziemy do Łodzi na Fotofestiwal, wracamy do Krakowa na Miesiąc Fotografii, a kończymy w Warszawie na spotkaniu z cyklu Wszyscy jesteśmy fotografami.

Czerwiec będzie należał bez wątpienia do łódzkiego Fotofestiwalu. Tematem przewodnim festiwalu, odbywającego się w tym roku pod hasłem „Hit the Road”, będzie podróż. Otwarcie w czwartek, 9 czerwca o godz. 19:00. Tego dnia poznamy laureatów dwóch konkursów. Pierwszym z nich jest Grand Prix, który odbywa się już od 10 lat. Spośród ponad 300 zgłoszeń jury wybrało 10 projektów, które zostaną zaprezentowane w przestrzeni Art Inkubatora. Nagrody przyznane zostaną również w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku. W finale znalazło się 19 polskich książek, które będzie można oglądać w czasie festiwalu w ramach „Photobook Zone”.

Tematyka książek fotograficznych pojawi się również na wystawie prezentującej finalistów prestiżowego konkursu Paris Photo - Aperture Foundation PhotoBook Awards. Cieszę się, że prezentację będzie można zobaczyć w Polsce i porównać polskie wydawnictwa z najciekawszymi publikacjami z całego świata. Główna wystawa tegorocznego festiwalu to „Road Trips”. Złożą się na nią prace 9 artystów, dla których podróż stała się pretekstem do poznawiania odmiennych kultur. Ciekawie zapowiada się również wystawa „Diplaced” opowiadająca o trudnym losie uchodźców. Dużym wydarzeniem będzie z pewnością możliwość obejrzenia prac amerykańskiego artysty Roberta Rauschenberga (Atlas Sztuki) oraz Davida „Chima” Seymoura (Muzeum Kinematografii). Fotofestiwal potrwa do 19 czerwca, a oprócz wystaw czekają na Was warsztaty, projekcje filmowe, pokazy slajdów oraz przegląd portfolio.

Warto przejść się na imprezę z okazji 15. urodzin Fotofestiwalu, będącą jednocześnie nieformalnym zamknięciem Miesiąca Fotografii w Krakowie (11 czerwca, godz. 21:00, Muzeum Książki Artystycznej). Zanim jednak 14. edycja MFK przejdzie do historii polecam wybrać się na trzy „Spotkania mistrzowskie”. 3 czerwca o godz. 18:00 w MOCAKu spotkanie z Anetą Grzeszykowską, 4 czerwca w tym samym miejscu i o tej samej porze - z kolektywem Sputnik Photos, a dzień później z Jörgiem Colbergiem (godz. 17:00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha). Jeśli ktoś nie dotrze do Krakowa, znanego krytyka, redaktora popularnej strony o książkach fotograficznych Conscientious Photography Magazine będzie mógł posłuchać w Warszawie na spotkaniu w ramach cyklu „Wszyscy jesteśmy fotografami” (8 czerwca, godz. 19:00, Bar Studio).

Marcin Grabowiecki

Michelle_Frankfurter_Oaxaca3_2010

Michelle Frankfurter "Destino", wystawa "Displaced", dzięki uprzejmości artysty, Fotofestiwal 2016