Powrót do bloga

O Nano GI i HT – EBC - nowoczesnych powłokach na obiektywach fotograficznych Fujinon

O nowej generacji powłok na obiektywach Fujinon pisze Marcin Gołąb, w Fujifilm pełniący funkcję specjalisty w zakresie serii aparatów Fujifilm X i obiektywów fotograficznych Fujinon.

Nano GI to nowa generacja powłok na obiektywach fotograficznych Fujinon. W swej strukturze ta nowoczesna powłoka przypomina powierzchnie oka motyla, a dzięki umieszczeniu jej na soczewce w postaci nanocząstek o stożkowatym kształcie skutecznie redukuje zakłócenia wywołane załamywaniem się promieni świetlnych (tj. halację i flarowanie). W praktyce polega to na płynnym wyważeniu współczynników odbicia światła w powietrzu i szkle.

1

2

HT – EBC (High Transmittance Electron Beam Coating) to wielowarstwowa powłoka stworzona w celu ulepszenia wysokiej jakości soczewek w obiektywach transmisyjnych. Soczewki wyposażone w tę powłokę charakteryzują się wysokim współczynnikiem przenikalności promieni świetlnych (98,8%) oraz niskim współczynnikiem odbicia od powierzchni (0,2%). Tak wysoka przenikalność pozwala na dotarcie do przetwornika niemal całej długości fali widma widzialnego w zakresie RGB.

3

Powłoka HT-EBC zapobiega powstawaniu halacji i niepożądanych flar. Zastosowanie tak zaawansowanej technologii powlekania dla fotografa oznacza poszerzenie warunków pracy. A przede wszystkim większą swobodę w doborze kąta widzenia i komponowaniu ujęcia.