Powrót do bloga

O matrycy X-Trans

Twoja matryca jest wyjątkowa!

Mówi się, że najpiękniejsze jest to, co naturalne, a przyroda tworzy najciekawsze kształty. Tą ideą kierowali się inżynierowie Fujifilm projektując matryce X-Trans.

W większości aparatów cyfrowych stosuję się tradycyjną matrycę z regularnym rozkładem pikseli RGB zwaną, od nazwiska inżyniera, który ją zaprojektował, matrycą z siatką Bayera. W tym układzie filtry barwne dla poszczególnych pikseli rozłożone są naprzemiennie w regularnej siatce. To ułożenie może powodować zjawisko Moire’y. Aby temu zapobiec, większość matryc wyposażona jest w filtr dolnoprzepustowy, ale ten może z kolei powodować zmiękczenie rejestrowanego obrazu. Co za tym idzie tradycyjna matryca rejestruje szczegóły mniej dokładnie. Zazwyczaj producenci starają się to zniwelować poprzez wewnętrzne oprogramowanie, które wyostrza zdjęcia.

matryca1

1 Matryca z siatką Bayera

Matryca X-Trans charakteryzuje się wysoką rozpiętością tonalną i dynamiczną oraz bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów. Podczas projektowania matrycy wykorzystano lata doświadczeń pracy z materiałem światłoczułym i fotografii analogowej. Halogenki srebra rozkładają się na filmie przypadkowo, dlatego przejścia tonalne i cały powstający obraz jest plastyczny i przyjemny dla oka. W fotografii tradycyjnej nie występuje również zjawisko Moiry. Dla inżynierów Fujifilm obraz powstający na materiałach analogowych jest referencją przy projektowaniu matryc X-Trans. Z tego powodu zdecydowano się na nieregularny rozkład filtrów barwnych, co pokazuje poniższa grafika. Dzięki takiemu rozwiązaniu dla matryc X-Trans nie występuje zjawisko Moiry, więc nie trzeba instalować filtra dolnoprzepustowego, który może obniżać jakość wyjściowego obrazu. A przy porównaniu zdjęć z innych matryc nasze zdjęcia są odczuwalnie bardziej plastyczne. Fujifilm inspiruje się naturą, dlatego Twoja matryca jest wyjątkowa.

matryca2

2 Matryca X-Trans

film

Tekst: Marcin Gołąb