Powrót do bloga

Marcin Grabowiecki poleca: Kenneth Graves, The Home Front

Marcin Grabowiecki poleca tym razem książkę The Home Front. Polecamy lekturę!

Kenneth Graves: The Home Front

Kenneth_Graves_cover

„The Home Front” to niepozorna książka zeszytowego formatu. Na kartonowej okładce naklejone jest czarno-białe zdjęcie przedstawiające dwóch mężczyzn stojących w dziwnych, staromodnych pozach. Żeby zapoznać się z zawartością książki trzeba obrócić ją do poziomu. Zamieszczone „na spad” zdjęcia (zarówno pionowe jak i poziome) układają się w szalenie zabawny i bezpretensjonalny zestaw.

Młoda, modnie ubrana dziewczyna spoglądająca zazdrośnie na zakonnicę, bezbronne niemowlę leżące samotnie na stole bilardowym czy ksiądz modlący się pośrodku grupy baseballistów to tylko niektóre z migawkowych scen uwiecznionych przez Kennetha Gravesa. Graves chwyta ulotne chwile z życia społeczeństwa żyjącego na przedmieściach.

„The Home Front” to książka osadzona głęboko w tradycji klasycznej fotografii humanistycznej, a jednocześnie na wskroś współczesna. Sekwencja oraz sposób ułożenia zdjęć na stronach wywołują wrażenie dynamiki oraz świeżości. Doświadczenie przeglądania książki Kennetha Gravesa przywołało we mnie to, co poczułem kartkując pierwszy raz znakomitą książkę „Dark Knees” Marka Cohena. Obie książki mają doskonały rytm oraz hipnotyczny czar.

Nie znałem wcześniej Kennetha Gravesa. O tym, że jego prace powstały w latach 60. i 70. w Stanach Zjednoczonych dowiedziałem się z tekstu Sandry S. Phillips zamieszczonego pod koniec książki. Mogłem się tego domyślić oczywiście z samych zdjęć, jednak nie to było dla mnie najważniejsze. To co urzeka w tych fotografiach to ich bezpretensjonalny czar. Skromnej publikacji przygotowanej przez wydawnictwo Mack udało się wydobyć z nich surrealizm i ponadczasowy charakter.

W zalewie obrazów płynących do nas wartkim strumieniem Instagramu, skrząca się humorem książka „The Home Front” to prawdziwa perełka, pokazująca czym może być fotografia, jeśli potraktujemy ją z należytą uwagą i szacunkiem.

Książkę można kupić poprzez stronę: mackbooks.co.uk

Kenneth Graves: The Home Front, 23 x 17 cm, miękka oprawa, 80 stron, 45 czarno-białych zdjęć, Mack 2015