Powrót do bloga

Jak zrobić ciekawe zdjęcie

Witajcie,

na pewno często, kiedy widzicie zdjęcie, zastanawiacie się, jaką techniką zostało zrobione. Co było ważne przy wyborze kadru? Jakie ustawienia w aparacie wybrał fotograf? Jaki obiektyw?

Co jakiś czas będziemy tu prezentować zdjęcia fotografów, którzy używają aparatów serii X, a także opis tych zdjęć. Na dobry początek centrum świata czyli Nowy Jork i aparat Fujifilm X-T10!

PAWEŁ KOSICKI

PAWEŁ KOSICKI

Nowy Jork dostarcza wiele spektakularnych obrazów, ale zrobienie dobrej panoramy nie jest zadaniem łatwym. W dzień skorzystamy z panoramicznej funkcji aparatu, natomiast w nocy sprawa wydaje się bardziej skomplikowana.

Wybrałem wybrzeże East River po stronie Brooklynu. Zdjęcie robię tuż po zachodzie słońca. Najpierw fotografuję na sucho, planując ujęcie, obracając się powoli o 180 stopni, by sprawdzić, czy wszystko dobrze się układa. W przypadku tak małej ilości światła, chcąc uzyskać obraz idealny dla przyszłego powiększenia ustawiam ISO na minimum, w X-T10 to 200. Dalej migawka - jeśli za bardzo wydłużę czas, woda zamieni się w mgłę, a mi zależy mi na tym, by obraz był realny. Przy przysłonie 2,8 udaje mi się uzyskać czas ok. 1 sekundy, co pozwoli zarejestrować fakturę wody.  Ogniskowa mojego Fujinona 16-55 f2,8 ustawiona jest na 16 mm, co gwarantuje dużą głębie ostrości. Robię trzy pojedyncze fotografie, potem kilka razy je dubluję dla pewności. Następnie łączę zdjęcia, używając prostego oprogramowania. Efekt i jakość ścinają z nóg.