Powrót do bloga

Jak ze zdjęcia pozbyć się nieistotnych elementów - przydatne wskazówki od Chrisa Westona

Chris Weston należy do fotografów przyrody, którzy jadą do dżungli na dłuższy okres, żyją z orangutanami, a nawet przyjaźnią się z nimi. I powoli, dojrzale robią materiał zdjęciowy.

Podczas tegorocznych targów CP+ w Jokohamie na stoisku Fujifilm Chris uczył tego, jak najlepiej opowiedzieć historię dzięki fotografii. Obejrzyjcie film z jego wystąpienia:

https://www.youtube.com/watch?v=LlZ4Mmb9I3c&feature=youtu.be

Jak zatem skutecznie opowiedzieć historię na zdjęciu? Co trzeba zrobić, aby pozbyć się ze zdjęcia tego, co nie wiąże się z Twoja opowieścią? Kluczowe jest, jak mówi fotograf, aby zrozumieć, że o ile malarstwo czy szkic to sztuka dodawania, o tyle fotografia to sztuka pomijania.

Jakie narzędzia do pomijania wymienia Chris? Po pierwsze - wszystkie one są w aparacie.

1. Kadrowanie za pomocą obiektywu z zoomem i statywu

Fotograf pokazuje na zdjęciu jedynie moment jedzenia, skupił się na pysku zwierzęcia, tułów nie jest istotny.


chris1

2. Rozmazanie tła

chris2

3. Wyeksponowanie obiektu dzięki umiejętnemu dostosowaniu ekspozycji

Niedoświetlenie


chris3

4. Pozbycie się jednego z elementów obiektu

Jak mówi fotograf, każdy wytwór - człowieka czy natury - posiada 5 elementów konstrukcyjnych: linia, kształt, kolor, wzór, struktura. Kolor ma największą moc, tak jak to jest ze wzrokiem w przypadku zmysłów ludzkich. To wzrok dostarcza najwięcej informacji i jeżeli go stracisz - to brutalny przykład!, zorientujesz się, jak wiele potrafią inne zmysły. Jeśli na zdjęciu pozbędziesz się koloru, pozostałe cztery elementy zaczną "oddychać" i "mówić" (podkreślone zostaną zwłaszcza kształt i struktura).

Pozbycie się koloru ze zdjęcia - podkreślony zostaje kształt i struktura głowy hipopotama


chris4

Polecamy:

http://chrisweston.photography/