Powrót do bloga

Historia obiektywów Fujinon

pic_02

W 1956 roku firma Fujifilm stworzyła pierwszy komputer, który mógł dokonywać obliczeń wymaganych do projektowania soczewek. Ten przełomowy wyczyn, który miał miejsce w Japonii, umożliwił Fujifilm produkcję słynnych na całym świecie, cieszących się bardzo dobrą renomą dzięki wysokiej jakości obiektywów FUJINON.

Przed powstaniem komputera FUJIC (tak właśnie się nazywał), kalkulacje robione były ręcznie przez grupę osób, a ich moc obliczeniowa była 1000 razy mniejsza…

tumblr_nto138TuaO1u3sns4o1_500

Projektowanie obiektywu jest kulminacją wielu kalkulacji – to niepodważalny fakt.

Ruchy każdego promienia świetlnego, który przechodzi przez powierzchnię każdej soczewki są dokładnie liczone. Im większa jest dokładność obliczeń, tym z większą dokładnością można zaprojektować obiektyw. I tym lepszej jest jakości.

Dlatego właśnie rozwój technologii komputerowej ma tak duży związek z rozwojem i zaawansowaniem obiektywów.

Moc obliczeniowa dzisiejszych komputerów jest nieporównywalnie większa od tej 60 lat temu. Koncern Fujifilm opracował oprogramowanie, które oblicza nie tylko ruchy promieni światła, ale także potrafi bardzo sprawnie stworzyć różne symulacje. Daje to możliwość przewidzenia, jak obiektyw będzie pracował bez faktycznego konstruowania czy testowania go.

Czy zatem praca projektanta obiektywów stała się łatwiejsza? Nie! Komputery stały się mocniejsze, obliczenia precyzyjniejsze i dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie zaawansowanych symulacji. A oczekiwania w stosunku do jakości i zaawansowania obiektywów rosną.

Dlaczego nie jest wcale łatwiejsza? Bo w dalszym ciągu umiejętność wyobrażenia sobie i ocenienia efektu to największe wyzwanie.

Projektanci mają przed oczami wizję obiektywów skonstruowanych zgodnie z ich kalkulacją. Robią symulacje, które mają wyjaśnić, czy w powstałym obrazie jest pożądana głębia i czy nie ją zbyt „płaskie” i bez wyrazu. Sprawdzają, co należy poprawić.

Badanie optyki jest obecnie przedmiotem akademickim, jednak nie istnieją uniwersytety, które uczą inżynierii optycznej obiektywu. Projektanci obiektywów uczą się swojego warsztatu kiedy rozpoczynają swoją karierę w fabrykach obiektywów. Zostanie w pełni wykwalifikowanym inżynierem zajmuje dużo czasu. Wyobraźnia, umiejętność przewidzenia oraz moc obliczeniowa – to trzy aspekty, które wpływają na sukces podczas projektowania obiektywu.

https://www.youtube.com/watch?v=D5iAy7bQLOw

 

https://www.youtube.com/watch?v=1ehT_Imulws

 

https://www.youtube.com/watch?v=OEJz6xHTFFg

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=oY1PbQsh1zM

Źródło: http://fujifilm-innovation.tumblr.com/post/128229118274/the-history-of-fujinon-lenses