Powrót do bloga

‘grainy/rough, blurry, and out-of-focus’

Marcin Gołąb z Fujifilm o Daido Moriyamie, jednym z najwybitniejszych fotografów japońskich w historii. Zapraszamy do lektury.

 

Daido Moriyama. Rocznik 1938. Japonia.

Daido

Moriyama swoją pracę rozpoczyna na początku lat 60. XX w. przełamując tradycyjny schemat fotografii dokumentalnej i reportażowej. Tworzy w nurcie fotografii ulicznej, a jego styl można scharakteryzować w kilku tytułowych słowach: „grainy / rough, blurry, and out-of-focus” – co dosłownie znaczy „ziarniste/szorstkie, zamazane i nieostre”. Moriyama wybiera tematy niewygodne. Przedstawia ciemną stronę miasta. Snuje się po miejskich zakamarkach Tokyo w słońcu, w deszczu, w lecie, w zimie. Sam określa siebie mianem zbłąkanego psa. Stray Dog to także tytuł jednej z jego najsłynniejszych fotografii. Czerń i biel to kolejna cecha charakterystyczna dla twórczości fotografa. Jak mówi, fotografia czarnobiała ma dla niego ładunek erotyczny, którego pozbawiona jest fotografia kolorowa.

daido2

Stray Dog

źródło: aphelis.net

Interesujący jest fakt, że Moriyama posługuje się głównie aparatami kompaktowymi. Większość jego prac wykonana jest obiektywem 28mm, często z tzw. biodra. To potwierdza tezę, że dobre zdjęcie można dostać z każdego aparatu. Bo to nie aparat robi zdjęcie, a głowa.

Daido Moriyama współtworzył kolektyw wydający Provoke Magazine. Był to manifest głoszący uwolnienie fotografii spod dyktatury słowa (krytyki), miejsce na łamach, którego mogła znaleźć się fotografia przemawiająca do odbiorcy nowym językiem wizualnym, który wcześniej nie był dopuszczony do „głosu” przez panujący establishment. W skład kolektywu wchodzili także fotografowie Yutaka Takanashi oraz Takuma Nakahira

Dziś Daido Moriyama jest ikoną fotografii ulicznej, a tym samym wzorem dla wielu młodych fotografów. Jednak jest on inspiracją także dla swojego pokolenia twórców. Czerpali z niego m.in. Eikoh Hosoe, Andy Warhol oraz Jack Kerouac.

Serdecznie zapraszam do odwiedzenia internetowej galerii Daido Moriyamy i czerpania inspiracji z jego punktu widzenia. Jeśli macie jednak nieco więcej czasu polecam film dokumentalny z Daido w roli głównej.

http://www.moriyamadaido.com/

https://www.youtube.com/watch?v=ObtQKPz0rno

Marcin Gołąb