Powrót do bloga

Fujifilm X-A10 - mały, wielki aparat

Który pośród tak wielu aparatów na rynku jest najlepszy? Pewien slogan mówi, że ten który mamy zawsze przy sobie. No bo jakiż jest pożytek nawet z najbardziej profesjonalnego aparatu, który zalega w naszej szufladzie.

Czy zatem w dobie wszechobecnych, wyposażonych w rejestratory obrazu, telefonów komórkowych potrzebny jest nam jeszcze klasyczny aparat fotograficzny? Moim zdaniem tak. Fujifilm prezentując nowy aparat bezlusterkowy X-A10 wyszło na przeciw tym, którzy od fotografii, które wykonują na co dzień oczekują więcej.

Pośród wielu cech odróżniających klasyczny aparat od telefonu najistotniejszą stanowi sensor, serce naszej fotograficznej kamery. X-A10 oferuje wysokiej rozdzielczości matrycęw formacie APS-C. Wielokrotnie większa matryca pozwala uzyskać doskonałej jakości obraz nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych. Kluby, koncerty, ciemne uliczki, które zwiedzamy podczas naszych wakacyjnych wypraw, możemy fotografować bez obaw o jakość uzyskanych zdjęć. Duża, 16 milionowa matryca pozwala przenieść nasze fotografie poza wbudowany ekran LCD. Wysoka rozdzielczość to możliwość wykonywania dużych odbitek, które będą stanowić doskonałą pamiątkę, zdobiącą naszą ścianę, prezent dla najbliższych przyjaciół, ale też pozwoli nam wziąć udział w konkursie fotograficznym wymagającym przesłania zdjęć na papierze fotograficznym. Duży sensor to także, z czego niewielu początkujących zdaje sobie sprawę, zupełnie inna plastyka obrazu. Wiele osób zastanawia się, jak uzyskać tak pożądane i atrakcyjne nieostrości w tle. Od czego tak naprawdę to zależy. I tu przychodzi nam z pomocą matryca APS-C, która wymusza znacznie większe ogniskowe obiektywów, to z kolei daje możliwość uzyskania pięknych, plastycznych obrazów. Standardowy obiektyw, w który wyposażony jest Fujifilm X-A10, to zoom 16-50mm. Ogniskowe obiektywów, w które wyposażone są nasze telefony nie przekraczają zazwyczaj kilku milimetrów.

Cóż jeszcze czyni X-A10 lepszym. A więc po kolei. Aparat jest niewielki, przy tym lekki, wyposażony w odchylany ekran LCD pozwalający fotografować z każdej perspektywy, nie tracąc przy tym ani na chwilę podglądu obrazu. To ważne w podroży, kiedy chcemy zachować anonimowość, na koncercie, próbując spojrzeć ponad rozentuzjazmowanym tłumem, czy w zabawie z naszą pociechą na przydomowym placu zabaw. Odchylany o 180 stopni ruchomy ekran pozwala na zrobienie najwyższej próby selfie. Bezprzewodowe połączenie wifi w mgnieniu oka przeniesie naszą fotografię do ulubionego portalu społecznościowego.

Konstrukcja aparatu sprawia, że trzymamy go pewnie, a co za tym idzie, unikamy poruszenia, kiedy nasza migawka pracuje z nieco dłuższym czasem. Pokrętło korekty ekspozycji znajdujące się tuż obok spustu migawki w ułamku sekundy pozwali nam skorygować ekspozycję, nadając naszemu zdjęciu pożądany nastrój. Spróbujcie to równie szybko i skutecznie zrobić w telefonie... X-A10 posiada również wbudowaną lampę błyskową. Choć jest niewielka, jej moc w porównaniu z telefoniczną „latarką” czyni z niej prawdziwy fotograficzny reflektor. Rejestracja filmów HD, zdjęcia seryjne, programy tematyczne, panoramy w poziomie i pionie, efekty specjalne, które wyróżnią nasze zdjęcia pośród setek innych - zalety i możliwości można by wymieniać bez końca. Wspomnieć jeszcze warto o bardzo pojemnej baterii pozwalającej wykonać ponad 400 zdjęć. Całodzienna wyprawa w góry nie stanowi już energetycznego wyzwania. Nowy X-A10 to prawdziwe fotograficzne narzędzie, które w rękach entuzjasty pozwala osiągnąć w pełni profesjonalne efekty.

Paweł Kosicki

 

Pośród najważniejszych parametrów charakteryzujących Fujifilm X-A10
z pewnością warto wymienić następujące:


 

matryca APS-C (23,6mm×15,6mm),16,3 mln pikseli,

czułość 200 do 6400 ISO, z możliwością rozszerzania do ISO 25600,

filmowanie w HD 1080/30p, 6 trybów symulacji filmów,

zdjęcia seryjne 6 kl./s (do 20 klatek w formacie JPEG),

migawka elektroniczna do 1/32000s,funkcja Panoramy,

fotografowania z interwałem czasowym,

3-calowy ekran LCD odchylany o 180 stopni,

tryb macro ostrzący już od 7 cm!,

bezprzewodowa łączność wifi

FILM - LINK

FUJIFILM X-A10
 

 

PRZYKŁADOWE ZDJĘCIA