Przedstawiamy Wam kolejnego znakomitego japońskiego fotografa. Nazywa się Eikoh Hosoe, urodził się w 1933 w Japonii.

[caption id="attachment_605" align="alignnone" width="300"]EIKOH HOSOE, TOKYO N-89 EIKOH HOSOE, TOKYO N-89[/caption]

Kolejnym japońskim fotografem, którego twórczość warto zgłębić jest Eikoh Hosoe. Jeden z najwybitniejszych fotografów japońskich. Zainicjował eksperymentalne ruchy artystyczne w powojennej Japonii.  Podczas studiów na Tokyo College of Photogaphy, Hosoe wstępuje w szeregi grupy „Demokrato” stworzonej przez artystę Ei-Q. W latach 60. XX w. wraz z  Shuji TerayamaShintaro Ishihara tworzy interdyscyplinarną grupę The Jazz Film Laboratory. Wynikiem pracy tej grupy powstaje autorski film Hosoe Navel and A-Bomb (Heso to genbaku). Ciekawostką jest, że w 1951 roku, Hosoe jako student, otrzymuje I nagrodę w konkursie Fuji Photo Contest , nad którym mecenat pełniła firma Fujifilm.

 

Charakterystyczny dla jego prac ładunek psychologiczny, obcowanie ze śmiercią i analiza erotycznych obsesji pozwoliły mu zaistnieć, nie tylko w środowisku fotograficznym, ale zwróciły na niego uwagę innych twórców. Między innymi Yukio Mishimy, wielkiego japońskiego pisarza, wieloletniego kandydata do literackiej Nagrody Nobla. Ich spotkanie zaowocowało słynną serią Ba-Ra-Kei (Ordeal by roses, 1961-1962). A w późniejszym czasie spotkaniami prywatnymi i dalszymi sesjami fotograficznymi.

Kolejną ważną postacią na artystycznej drodze Eikoh Hosoe jest Tatsumi Hijikata, japoński tancerz, którego sztuka bardzo szybko rozprzestrzeniła się w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Wynikiem wspólnego zaangażowania powstaje seria zdjęć pt. Kamaitachi, opowiadająca o bytach nadprzyrodzonych. Seria zostaje opublikowana w formie książki w roku 1969.

Eikoh Hosoe jest autorem lub współautorem kilkunastu książkowych publikacji fotograficznych.

Część jego prac można obejrzeć pod poniższymi adresami:

Michael Hoppen Gallery

Takaishii Gallery

Marcin Gołąb