Powrót do bloga

Efekt ziarna

Kontynuując rozpatrywanie charakterystyki matryc X-Trans, nie mogę pominąć jednej z najciekawszych cech aparatów serii X. Mianowicie, mówię tutaj o specyficznej fakturze obrazu nasilającej się w miarę podnoszenia światłoczułości (ISO, ASA) matrycy, zazwyczaj nazywanej szumem. Powszechnie, szum RGB postrzegany jest jako wada technologiczna obrazu cyfrowego. W przypadku klasycznych materiałów światłoczułych mówimy o ziarnie.

rgb-noise

Obraz 1        Szum RGB


film_texture___grain_explosion_by_jakezdaniel-d37pwfa

 

Obraz 2   Ziarno fotograficzne


 

Fotografia to sztuka. A sztuka posługuje się środkami stylistycznymi. W przypadku fotografii środki stylistyczne często odpowiadają środkom znanym z malarstwa – kompozycja, światło, perspektywy itp. Wszystkie środki mają swoje reguły i zasady, do których należy się stosować. Lub nie. Historia nauczyła nas, że przełamując bariery można osiągnąć nieoczekiwane rezultaty, często przełomowe w danej dziedzinie. Zasady można łamać, ale mądrze i z głową.

 

Dlatego, szum pojawiający się na matrycach X-Trans jest monochromatyczny. Przez co jest „przyjemniejszy” dla oka i w określonych sytuacjach pozwala osiągnąć ciekawszy efekt plastyczny. Powodem takiego zjawiska jest właśnie charakterystyczny rozkład pikseli.

Ale to nie wszystko! Wraz z procesorem PRO i matrycą X-Trans III aparaty serii X wyposażone zostały w nową funkcję – EFEKT ZIARNA fotograficznego. Może być zastosowana w dwóch trybach – słabym i silnym (przykłady poniżej). Funkcja została zaprojektowana korzystając z doświadczeń wynikających z tradycji produkowania materiałów światłoczułych. To kolejna z cech aparatów serii X zbliżających je do kwintesencji fotografowania.

menu

DSCF0001

 

 

Obraz 3  Brak efektu


DSCF0002

Obraz 4   Efekt słaby

DSCF0003

Obraz 5  Efekt silny

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane  przy czułości ISO 400.