Powrót do bloga

Aparat dla entuzjasty - kiedy odkryjesz w sobie pasję

W odróżnieniu do amatora, pasjonat jest świadomym użytkownikiem fotograficznego sprzętu. Wie już dokładnie co i dlaczego jest mu potrzebne. Poznał już warsztat i zebrał podstawowe doświadczenia pozwalające mu na świadomą decyzję w kwestii wyboru wymarzonego aparatu. FUJIFILM posiada w swojej ofercie kilka modeli, które idealnie zaspokoją potrzeby pasjonata pragnącego poszerzyć swoje sprzętowe możliwości, zarówno na polu fotografii jak i video.

Do grupy aparatów skierowanych dla ambitnych entuzjastów należą bez wątpienia trzy modele: X-T3, X-T30 II oraz stylistycznie od nich odmienny, dedykowany także filmowcom i wszelkiej maści vlogerom, nowy aparat FUJIFILM​ X-S10.

X-T3 i X-T30 II

Dwa pierwsze to klasyczne aparaty FUJIFILM serii X. Zbudowane w oparciu o najnowsze podzespoły, charakteryzują się klasyczną budową nawiązującą do aparatów z lat 80-tych. Ta stylistyka i związana z nią ergonomia obsługi aparatu dedykowana jest świadomym użytkownikom. Migawka, przysłona, czułość, kompensacja ekspozycji, wszystkie te znane zaawansowanemu użytkownikowi parametry ustawić można pokrętłami znajdującymi się na korpusie aparatu. Możemy więc łatwo mieć nad nimi kontrolę, dowolnie je zmieniać bez potrzeby zaglądania w zazwyczaj skomplikowane i niekończące się menu jak ma to miejsce w przypadku aparatów wielu konkurencyjnych producentów. Dla świadomego fotografa, możliwość łatwej, a zarazem twórczej kontroli nad procesem fotografowania, to kwestia podstawowa.

Sercem obu modeli jest najnowsza matryca X-Trans oraz X-Procesor czwartej generacji, gwarantujące najwyższą jakość obrazu, w tym charakterystyczne dla aparatów FUJIFILM z matrycami X-Trans, wyjątkowe odwzorowanie kolorów.

Predefiniowane symulacje kolorów to jedna z największych zalet aparatów serii X. Przez lata FUJIFILM produkowała niezliczoną ilość materiałów światłoczułych. Astia, Provia, Velvia, filmowa Eterna czy legendarny, czarno-biały Acros, wszystkie te profile filmów i ich kolory możemy w ułamku sekundy wykorzystać nadając naszym fotografiom i filmom klasyczny "look".

Procesor w połączeniu z matrycą gwarantuje błyskawiczne ustawianie ostrości, potrafi śledzić twarz, oczy, ale też dokonać wyboru jeśli w kadrze znajdzie się więcej osób. Te nowoczesne rozwiązania znajdują praktyczne zastosowanie w reportażu, fotografii ulicznej, ślubnej, nie wspominając o portrecie, zwłaszcza kiedy używamy bardzo jasnych, charakteryzujących się minimalną głębią ostrości, obiektywów Fujinon.

Podstawowe różnice pomiędzy T3 i T30 wynikają z budowy aparatów i mają tym samym wpływ na ich cenę. Jeśli więc szukamy możliwie profesjonalnego korpusu za możliwie najniższą cenę wtedy X-T30 II będzie wyborem idealnym. Jest nieco mniejszy, lżejszy, posiada jeden slot na kartę pamięci, ma za to dodatkowo wbudowaną niewielką lampę błyskową.

Z kolei, jego większy brat, X-T3 posiada już dwa sloty na karty pamięci, dodatkowe uszczelnienia, rozszerzone pokrętło czułości po lewej stronie obudowy oraz większy wizjer, co może mieć znaczenie na przykład w sytuacji kiedy fotografujemy w okularach. W kwestii jakości obrazu i możliwości praktycznych oba aparaty są tożsame.

X-S10

Trzecia propozycja aparatu dla entuzjasty to inaczej od poprzedników zaprojektowany aparat FUJIFILM X-S10.

Choć X-S10 korzysta z tych samych nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jak zastosowana matryca i procesor, jest to aparat "ergonomicznie uproszczony", za to dodano w nim bardzo wydajną stabilizację matrycy (IBIS). Zmieniła się też jego bryła, z wyraźnie zaznaczonym wygodnym uchwytem. Wysokiej rozdzielczości ekran LCD zyskał dodatkowe możliwości odchylania, niezbędne na przykład vlogerom.

To właśnie możliwości video, poza obudową, charakteryzują ten niewielki, solidny aparat. O ile X-T30 II i X-T3 odwołują się do klasyki i predestynowane są fotografom, choć nie jedynie, o tyle nowy X-S10 oferuje "więcej za mniej", poszerzając swoje możliwości, utrzymując przy tym wszystkie zalety FUJIFILM, na czele z jego odwzorowaniem barw, szybkością działania i stabilizacją obrazu. To czyni z niego idealne narzędzie artysty, instagramera, filmowca, fotografa, niekoniecznie chcącego zagłębiać się w techniczne meandry. Pokrętło na górze korpusu pozwala bowiem szybko ustawić odpowiedni program bez potrzeby dokładnej znajomości parametrów. Jest więc X-S10 łatwy w obsłudze, uniwersalny w zastosowaniu, niewielki, lecz nadal solidnie wykonany, nie ustępując na tym polu droższym modelom z wyższej półki.

Jeśli więc pochłonęła was pasja fotografowania, filmowania w podróży czy na ślubie, jeśli ogólnie zajmuje was obraz, a nie jesteście pewni czy bliżej wam do filmu czy robienia zdjęć, wtedy wybór X-S10 okazać się może strzałem w dziesiątkę, nie ograniczając was w żaden sposób bez względu na przyszły kierunek rozwoju waszej pasji.

Wszystkie wspomniane aparaty wydają się doskonałym wyborem dla pełnego pasji entuzjasty pragnącego poszerzyć swoje techniczne możliwości. Wysoka jakość wykonania, najwyższej jakości użyte materiały, w końcu rozwiązania technologiczne zapewniające ostry, krystaliczny obraz sprawią, że waszej nowej pasji oddacie się jeszcze bardziej.

 

Zdjęcie 1: FUJIFILM X-T30 II - Paweł Kosicki

Zdjęcie 2: FUJIFILM X-T30 II - Paweł Kosicki

Zdjęcie 3: FUJIFILM X-T3_XF50-140mmF2.8 - UK - Saraya Cortaville

Zdjęcie 4: FUJIFILM X-T3_XF10-24mmF4 - France- Tristan SHU

Zdjęcie 5: FUJIFILM X-S10 - DE - Eric Reinheart

Zdjęcie 6:  FUJIFILM X-S10 - US - Karan Hutton