Powrót do bloga

Obiektywy macro - dla miłośników przyrody

Fujifilm posiada dwa obiektywy macro w swojej ofercie. Pierwszy to najwyższej jakości, klasyczny mini tele oferujący odwzorowanie 1:1. Drugi, nieco już starszy, ekonomiczna alternatywa - XF60mm z odwzorowaniem 1:2, co oznacza o połowę mniejsze "powiększenie". Oba obiektywy, poza swoim macro przeznaczeniem, doskonale posłużą nam także do innych zastosowań. XF 80 mm wydaje się być idealny dla górskich, odległych krajobrazów. W wypadku XF 60 mm, jego ogniskowa sprawdzi się w portrecie oraz odnajdzie swoje zastosowanie także w wypadku fotografowania w trybie panoramy.

1a. FUJINON XF80mm F2.8 R LM OIS WR Macro

1b. FUJINON XF60 mm F2.4 R Macro

Kolejnym obiektywem, który powinien znaleźć miejsce w torbie fotografa przyrody, jest bez wątpienia solidny teleobiektyw. Przy jego pomocy, przeciwnie niż w przypadku macro, zajrzeć będziemy mogli znacznie dalej. Teleobiektyw pozwoli nam dyskretnie przybliżyć się do świata zwierząt, obserwować go i fotografować. Poza florą w naszych kadrach pojawić mogą się wodospady, górskie szczyty, krajobrazy z drogą po horyzont, słowem arena dla teleobiektywów wydaje się ograniczona jedynie naszą wyobraźnią. Jeśli idzie o zakres, to im większy tym lepszy. Do wyboru mamy kilka teleobiektywów, dwa z nich wydają się "strzałem w dziesiątkę".

2a. FUJINON XF100-400mm F4.5-5.6 R  LM OIS WR lub

2b. FUJINON XF70-300mm F4-5.6 R LM OIS WR

Pierwszy o ogromnym zasięgu, który możemy jeszcze dwukrotnie powiększyć przy użyciu konwertera XF 2x TC WR, osiągając w przeliczeniu na pełną klatkę imponujące 1200 mm!
Drugi, alternatywny, idealny na początku drogi, wyraźnie tańszy, lecz nadal dobry optycznie, również zapewni nam sporo fotograficznej radości.

Poza parą specjalistów, szeroki + tele, miłośnikowi przyrody nie może zabraknąć obiektywu uniwersalnego. Trafnym wyborem wydaje się jeden z popularnych standardowych zoomów:

3a. FUJINON XF16-55mm F2.8 R LM WR 

lub w wersji ekonomicznej, nieco ciemniejszy, za to lżejszy i ze stabilizacją, 

3b. FUJINON XF18-55mm F2.8-4 OIS

Oba optycznie na najwyższym poziomie, sprostają w większości wszelkim fotograficznym wyzwaniom.

Autor tekstu: Paweł Kosicki

Zdjęcie 1: obiektyw FUJINON XF80mm F2.8 R LM OIS WR Macro

Zdjęcie 2: obiektyw FUJINON XF100-400mm F4.5-5.6 R  LM OIS WR

Zdjęcie 3: obiektyw FUJINON XF16-55mm F2.8 R LM WR