Powrót do bloga

2+1 czyli obiektyw Fujifilm dla każdego - na dobry początek

Fotografia to medium pojemne, jak nie przymierzając amazoński las, każdy odnajdzie w nim swoją ulubioną ścieżkę. Nim jednak to się stanie potrzebujemy doświadczenia, do zdobycia którego niezbędna jest "odrobina" czasu. Decyzję "który obiektyw" musimy jednak podjąć wcześniej. Odpowiedni wybór sprzętu pozwoli nam zaoszczędzić czas, pieniądze, a przede wszystkim pozwoli cieszyć się nową pasją, która być może odmieni nasze życie.

Pośród wielu oferowanych przez Fujifilm obiektywów, dwa z nich wydają się idealne by skutecznie postawić pierwsze kroki.

1. FUJINON XF18-55mm F2.8-4.0 R LM OIS

2. FUJINON XF55-200mm F3.5-4.8 R LM OIS

Pierwszy z nich to uniwersalny zoom standardowy. Mimo niewielkich rozmiarów jest jasny, posiada optyczną stabilizację OIS, co w połączeniu z wysoką czułością matrycy w aparatach Fujifilm, skutecznie zapisze obraz przy naprawdę niewielkiej ilości światła. Tu żaden telefon nie może się z takim zestawem równać. Nocne życie, kluby, koncerty to dla niego bułka z masłem. Jego kąt widzenia obejmie zarówno ciasne wnętrze jak i górskie krajobrazy. Skrajna ogniskowa 55 mm pozwoli wykonać klasyczny portret bez żadnych zniekształceń z naturalnie rozmazanym tłem. Ten solidnie wykonany obiektyw wydaje się być idealnym partnerem dla każdego fotografującego.

Drugim obiektywem, uzupełnieniem pierwszego, jest niewielki teleobiektyw XF55-200mm. Mimo pokaźnego zakresu ogniskowych, wciąż jest nieduży i lekki, co z pewnością zachęci nas by wrzucić go do plecaka planując wakacyjne, górskie wędrówki. Perspektywy, którą zapewni nam to szkło, nie zaoferuje nam żaden, nawet najdroższy smartfon. Dzięki niemu znajdziemy się bliżej natury. Fotografia przyrodnicza, podróżnicza i sportowa, to jego żywioły. Sprawdzi się też idealnie na przedszkolnym balu pozwalając sfotografować nasze pociechy podczas ich pierwszych publicznych występów.

Poza dwójką wymienionych obiektywów, w myśl zasady "2+1" warto rozważyć jeszcze obiektyw dodatkowy, który mógłby naszą fotograficzną zabawę pchnąć na nieco głębsze wody, pozwalając odkryć świat fotografii pisany przez "F".

3. FUJINON XF35mm F1.4 R

XF 35 mm to prawdziwy klasyk, standardowy obiektyw stałoogniskowy. Jest jasny i imponuje ostrością. Jego posiadanie niegdyś było czymś absolutnie oczywistym. Ten niewielki obiektyw generuje piękne, plastyczne obrazy, które potrafią zachwycić. Standardowa ogniskowa, co za tym idzie stała perspektywa, narzuca styl fotografowania, ucząc nas patrzenia bez podnoszenia aparatu do oka. Fotografowanie "standardem" jak mówi się o nim potocznie, będzie doskonałą lekcją "widzenia".

 

Autor tekstu: Paweł Kosicki

Zdjęcie 1 - obiektyw FUJINON XF18-55mm F2.8-4.0 R LM OIS, fot. Maciej Moskwa

Zdjęcie 2 - obiektyw FUJINON XF55-200mm F3.5-4.8 R LM OIS

Zdjęcie 3 - obiektyw FUJINON XF35mm F1.4 R, fot. Tomasz Lazar