Od jakiegoś czasu X-T2 zagościł na dobre na sklepowych półkach. Prawdopodobnie wielu z Was ma go już w swojej torbie. System X jest idealnie przystosowany do personalizacji swojego aparatu. Nie mówimy tu tylko o gustownych paskach i stylowych przyciskach wyzwalania migawki (soft-button), ale przede wszystkim o ustawieniach własnych, przypisaniu przycisków funkcyjnych i skonfigurowaniu „MY MENU”. Wszystkie te czynności to swoiste przygotowanie sprzętu do pracy, ale ma również przyczynić się do czerpania wyjątkowej przyjemności z użytkowania produktów Fujifilm serii X.
Dziś, chcielibyśmy powiedzieć co nie co o niestandardowych ustawieniach autofokusa (AF-C Custom Settings), aby było jasne jak najlepiej optymalizować tą funkcję, wedle własnych potrzeb. W X-T2 standardowo wgrane jest 5 podstawowych ustawień niestandardowych. W 6 pozycji, możemy jednak spersonalizować działanie tej funkcji.
Pierwszym parametrem, z którym mamy do czynienia, jest czułość śledzenia (tracking sensitivity). Parametr ten dostosowuje w jakim czasie AF będzie przewidywał zmiany w ruchu fotografowanego obiektu. Gdy wybierzemy pozycję „0”, AF nie będzie przewidywał. Jeśli jednak ustawimy na „4”, AF będzie przewidywał przez 1.3 sekundy korzystając z danych, które aparat zebrał w tym czasie. Odpowiednio „1”, „2” i „3” przewidują w czasie 0.4s, 0.7s i 1 sekundy.
W fotografii sportowej często zdarza się, że na drodze między aparatem a obiektem, pojawia się przeszkoda. Fotografując piłkarza kiwającego innego przeciwnika warto ustawić czułość śledzenia na „3” lub „4”. W przypadku sportów wodnych (kitesurfing), czy narciarstwa swobodnie możemy wybrać „0”, gdyż obiekty zazwyczaj poruszają się po jednolitych płaszczyznach.
Warto dodać, że aparat X-Pro2 oraz inne model serii X posiadają bazowe ustawienie AF-C na pozycji „2”.
Kolejnym parametrem jest czułość śledzenia prędkości (speed tracking sensitivity). Poprzednie aparaty serii X zakładały, że obiekty poruszają się ze stałą prędkością, a przy śledzeniu AF skupiony był na zmianie np. kierunku ruchu. Takie założenie było wystarczające, jeśli fotografujemy pociąg lub lekkoatletę na bieżni. Jednak w przypadku sportów motorowych, czy zespołowych rozgrywanych na boisku, gdzie pojawią się narożniki itp., obiekty poruszają się ze zmianami ruchu. Mogą przyspieszać lub zwalniać. Dlatego do X-T2 pojawia się omawiany parametr. Do wyboru mamy dwie pozycje: „STEADY” i „ACCEL./DECEL.” Funkcja oparta jest na nowym algorytmie, przy użyciu którego, aparat będzie sprawdzał pozycję obiektu co każdą 0.01 sekundy.
Ostatnim parametrem jest obszar strefy (zone area switching). Do wyboru pozostaje „CENTER”, „AUTO” oraz „FRONT”. „AUTO” zapewnia śledzenie w całym obszarze. Pozostałe funkcję ograniczają obszary AF. Jednak gdy wybierzemy funkcję „FRONT” autofokus będzie szukał obiektów w innych obszarach, niż ustawiony. Parametr obszaru strefy ma na celu dostarczenie informacji do aparatu o naszym sposobie fotografowania.
Wszystkie te parametry mają służyć zwiększeniu skuteczności pracy AF, a FUJIFILM zapewnia efektywność tego rozwiązania.
Źródło: fujifilm-x.com